Valami történt: nő a reáljövedelem és a vásárlási kedv

Még mindig nem vásárolunk annyit, mint tavaly, de az elmaradás egyre kisebb, a nyáron már kevesebb mint két százalék volt. Ezzel jobbak vagyunk, mint az eurozóna országai, ahol a forgalomcsökkenés megközelítette a három százalékot. Ha a reáljövedelmek lassú növekedési trendje nem változik, az utolsó negyedévre a kiskereskedelemi költés elérheti a tavalyi szintet.

2008. szeptember 24., 14:01

A kiskereskedelmi forgalom változatlan áron számolva 2008 júliusában 1,8 százalékkal csökkent 2007 júliusához képest, míg júniusban 1,9 százalékkal, az első hét hónapban pedig 2,2 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év hasonló időszakában a naptárhatásoktól megtisztított adatok alapján - közölte a Központi Statisztikai Hivatal szerdán. A júliusi kiskereskedelmi forgalom folyó áron elérte az 556,7 milliárd forintot, az év első hét hónapjában pedig 3.446,7 milliárd forint volt. Tavaly júliusban a forgalom még négy százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem az előző hónaphoz képest lényegében változatlan maradt, egy év alatt viszont 1,4 százalékkal mérséklődött, míg az év első hét hónapjában 1,5 százalékkal volt alacsonyabb az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A forgalom 92 százalékát a hiper- és szupermarketek adták. A nem élelmiszertermékek kiskereskedelme júliusban 2,0 százalékkal, az első hét hónapban pedig 2,6 százalékkal esett vissza.

Az Eurostat gyorsjelentése szerint az Európai Unió 27 államában a kiskereskedelmi forgalom összehasonlító áron átlagosan 1,1 százalékkal csökkent, míg az eurózóna országban 2,8 százalékkal volt alacsonyabb júliusban az egy évvel korábbinál. Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész eladás Magyarországon júliusban 3,9 százalékkal, január-júliusban pedig 0,9 százalékkal csökkent. Ezen belül a gépjármű- és járműalkatrész forgalom jelentősen, 8,2 százalékkal esett vissza júliusban és az év első hét hónapjában 2,0 százalékkal volt alacsonyabb a bázisnál. Az üzemanyag kiskereskedelem júliusban immár második egymást követő hónapban emelkedett, júliusban 0,4 százalékkal, az év első hét hónapjában pedig 0,2 százalékkal nőtt.