Újabb takarékossági program
A szigorú pénzügyi konszolidáció ígéretéért cserébe az államcsőd szélén álló Görögország szombat este 12 milliárd eurós IMF-hitelkeretet kapott. Az EU soros elnöki tisztét ellátó Lengyelország pénzügyminisztere kétségeit fejezte ki a Görögország megmentésére hozott európai intézkedésekkel kapcsolatban, a német kabinet pedig elszánta magát a pénzügyi rendszerben jelentkező fertőzések kúrálására.
Pénzügyileg lélegzethez jut Görögország egy újabb 12 milliárd eurós hitelrészlet felszabadításával, de nemzetközi hitelezői továbbra is azt várják, hogy teljes egészében kivitelezi konszolidációs programját.
Az euróövezeti országok pénzügyminiszterei szombaton kora este távtanácskozás keretében vitatták meg a helyzetet, köztük azt a tervet, hogy az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) most futó 110 milliárd eurós hitelprogramjának lejárta utáni időszakra egy másik – várhatóan 2014-ig tartó – programot is indítanak. Ez utóbbiról szombati közlések szerint a miniszterek következő hivatalos találkozóján, július 11-én születhetnek meg az első döntések.
A 340 milliárd euróra rúgó görög adósság rendezéséhez elengedhetetlen a nemzetközi segítség, amellyel az egész euróövezet válságát is igyekeznek elkerülni. Athén heteken belül államcsődöt jelenthetett volna, ha nem érkezik időben a 12 milliárdos újabb hitelrészlet.
A miniszterek a szombati megbeszélés után közleményben jelentették be, hogy engedélyezték a 12 milliárd eurós hitelrészlet kifizetését. Az átutalás július 15-ig megtörténhet. A részletből 8,7 milliárdot az unió, 3,3 milliárdot az IMF finanszíroz.
A hitelről szóló kedvező döntés előfeltétele az volt, hogy Athénban a parlament elfogadja az újabb takarékossági programot, amely közel 30 milliárd eurónyi kiadáscsökkentést tesz lehetővé, és egy jelentős privatizációs programot is magában foglal.
A lengyelek szkeptikusak
Jacek Rostowski, az EU-elnökséget július 1-én átvevő Lengyelország pénzügyminisztere kétségeit fejezte ki Görögország megmentésére hozott európai intézkedésekkel kapcsolatban. A tárcavezető szerint ugyanis túl nagy hangsúlyt fektetnek a megszorításokra és kevéssé koncentrálnak a növekedésre – írja a Napi Gazdaság.
Rostowski úgy látja, az eurózóna hosszú távú stabilizálásához Európának az Európai Parlament előtt lévő szigorúbb adósság- és deficitellenőrző rendszert el kell fogadnia és felül kell vizsgálnia a bevezetni kívánt válságellenőrző intézkedéseket.
Németország bármilyen pénzügyi fertőzést megállítana
A német kabinet ugyan nem számít ilyesmire, de felkészül arra az egyébként valószínűtlen forgatókönyvre, hogy Görögország becsődöl – ezt a német pénzügyminiszter nyilatkozta a Der Spiegelnek.
Wolfgang Schäuble megismételte a már korábban is kifejtett álláspontját, amely szerint kormánya lépéseket tesz annak érdekében, hogy bármilyen, a csőd miatt a pénzügyi rendszerben bekövetkező fertőzést gyorsan megállítsanak. „Mint felelősségteljes kormány felkészülünk egy váratlan eseményre – és valami olyanra, ami minden várakozásnak ellentmond –, hogy Görögország csődbe megy. Ezt követően pedig biztosítjuk, hogy ez ne is vezessen kontrollálatlan folyamatokhoz” – idézte a minisztert a Napi Gazdaság.
Schäuble szerint Görögország fizetésképtelenné válásának „félelmetes következményei” lennének a bankokra, a gazdaságra és vélhetően a pénzügyi rendszer egészére nézve.