Tüntetéshullám: "Fizessenek azok, akik a válságot okozták"

Világszerte tüntetéseket tartottak szombaton a felháborodottak, azaz annak az új típusú, Spanyolországból kiindult tiltakozó mozgalomnak a részvevői, akik a gazdasági válság és a munkanélküliség miatt kialakult társadalmi elégedetlenséget fejezik ki akcióikkal. A legnagyobb balhé Rómában alakult ki.

2011. október 16., 05:45

Felgyújtották az olasz védelmi minisztérium egyik melléképületét a felháborodottak mozgalmának római tüntetésén törő-zúzó, álarcos csoportok. Nem sokkal délután öt óra előtt lángok csaptak fel az épületben, amelyet mintegy száz, fekete álarcot viselő ember vett körül.

A város központjában már kora délutánra több tízezren gyűltek össze, olyan feliratokkal, mint „Csak egy megoldás van, a forradalom", vagy „Nem vagyunk pusztán vagyontárgyak a bankárok kezeiben", "Fizessenek azok, akik a válságot okozták". A tömegben feltűnt egy koporsó is, rajta az olasz miniszterelnök, Silvio Berlusconi nevével. A tüntetőket felháborítja, hogy Berlusconi kormánya 60 milliárd eurós megszorító csomagot hozott, s most pénteken mégis megnyerte a parlamenti bizalmi szavazást.

A tüntetők többsége békésen vonult fel, volt zene, tánc és ingyen sört is osztottak. Volt, aki sárkánynak öltözött be, így tiltakozva az olasz jegybank eddigi, az Európai Központi Bank új elnöke, Mario Draghi ellen, akinek a neve olaszul sárkányt jelent - írja az Index.

Madridban a felvonulók öt oszlopban indultak el a külvárosokból, hogy azután az eredeti, májusi megmozdulások gócpontjában, a Puerta del Sol téren találkozzanak. A tüntetők az éjszakát is itt töltötték.

Londonban ezrek gyűltek össze a Cityben, a brit főváros pénzügyi szívében, nem messze a tőzsde épületétől. A tüntetők egy része maszkot viselt, s egy órával a megmozdulás kezdete után összecsapások törtek ki köztük és a rendőrök között, amikor megpróbáltak a tőzsde felé előrenyomulni. Julian Assange, a Wikileaks vezetője is beszédet mondott a tüntetőknek a Szent Pál katedrális előtt a kapzsi és korrupt politikai elitről.

Számos német városban szombaton több ezer ember gyűlt össze, hogy tiltakozzon a pénzpiacok hatalma ellen. Frankfurtban mintegy ezer ember tiltakozó menetben vonult az Európai Központi Bank székházához olyan jelszavakkal, mint például „A spórolókat mentsétek meg, ne a bankokat", illetve „Az életünkkel spekuláltok." Münchenben mintegy ezren tiltakoztak a pénzügyi rendszer igazságtalanságai ellen.

A mozgalom a mostani szombatot szimbolikus nappá akarta tenni: 82 ország 951 városában (köztük Budapesten) hirdettek tüntetéseket, hogy ezzel tiltakozzanak a válság miatti elszegényedés, a pénztőke uralma, illetve úgy általában a bankárok és a politikusok ellen, akiket azzal vádolnak, hogy kapzsiságukkal és a rossz kormányzással tönkretették a gazdaságot, és milliókat tettek ki nélkülözésnek. Az időpont kiválasztásában nyilván szerepet játszott, hogy a „felháborodottak" mozgalma éppen öt hónappal ezelőtt, május 15-én indult útjára Madridban.

A nyugdíj összegének növelése érdekében többféle társadalombiztosítási megállapodás köthető, amelyek lehetővé teszik a szolgálati idő és az alapkereset bővítését is, így biztosítva a magasabb nyugdíjat, illetve az elégséges szolgálati időt a jövőben.