Magyar játékboltok a Temu árnyékában: a karácsony sem menti meg őket?
A Temu elleni magyar versenyhivatali eljárás már több mint hét hónapja tart, ám annak eredménye még nincs. Ez azt jelenti, hogy a kínai óriás továbbra is lehetetlen helyzetbe hozhatja a magyar versenytársait, többek között a játékboltokat.
Mint arról a 168.hu is beszámolt, olyan sok bejelentés érkezett a Temu online piactér kereskedelmi gyakorlatával kapcsolatban a Gazdasági Versenyhivatalhoz, hogy az vizsgálatot indított a kínai óriás ellen. A hatóság akkori közlése szerint a revizorok értékelik majd a beadványokban foglaltakat, illetve részletes adatgyűjtést végeznek, ezek alapján pedig megteszik a szükséges intézkedéseket a magyar fogyasztók védelme érdekében, indokolt esetben versenyfelügyeleti eljárást is indítanak. A GVH amúgy fogyasztóvédelmi ügyekben akkor indít versenyfelügyeleti eljárást, hogy ha egy vállalkozás valószínűsíthetően jogsértő kereskedelmi gyakorlatot folytat és a gazdasági verseny érdemi érintettsége megállapítható, pl. a vizsgált tevékenység kiterjedt, illetve nagyszámú fogyasztót érint egy adott piacon.
Érdekes, hogy a GVH március közepén jelentette be, hogy eljárást indít a Temu ellen, amire elvileg 3 hónap állt a rendelkezésére, amit azonban – mivel indokolt volt – két alkalommal, két hónappal meghosszabbított. Csakhogy a hét hónap is lejárt, ez idő alatt pedig eredmény nem született az ügyben.
A Forbes ezért megkérdezte a hatóságot arról, hogy mikorra várható bármi a Temuval kapcsolatos ügyben, mire a GVH azt válaszolta, hogy „(…) Az előírt eljárási határidőkbe a vonatkozó jogszabályi rendelkezések alapján nem számítanak bele az adatkérések, illetve adatközlések időszakai.” Azaz a végső határozatra még várnunk kell.
Amíg a Temu elleni eljárás húzódik, addig magyar cégek mennek tönkre
„Ennyi idő alatt csődbe lehet vinni versenytársakat” – közölte a lappal Őri Gergely, a JátékNet webáruház (Modell & Hobby Kft.) ügyvezetője. Hozzátette, ha azon a pályán kellene versenyeznie a Temunak, amin nekik, már nem is lenne meg az árelőnye. Anélkül rögtön felértékelődne, hogy valaki szeretne-e ellenőrizetlen forrásból terméket a gyerekszobába, vagy sem. A GVH vizsgálatával kapcsolatban megjegyezte, az azért is érdekes, mert ha őket keresi akár a GVH, akár a fogyasztóvédelem, tipikusan 8–14 napuk van az adatbekérésnél. „Piszok gyorsan kell válaszolni, maga az ügy utána elhúzódik” – jegyezte meg.
„A Temu olyan eszközökkel operál, akár az akciós ár feltüntetésénél, amikért mi szigorú büntetéseket kapnánk” – mondta Őri Gergely, majd hozzátette, rájuk vonatkozik a harmincnapos szabály. Megjegyezte azt is, hogy a Temu konstans teljesen fiktív árakat ír ki, a fogyasztó annyit lát, hogy a 15 ezer forintos terméken 90+ százalék kedvezmény van, és csak nyolcszáz forint. „Hát, én ha ilyet kiírnék, kiszögelne a GVH a Parlament tetejére, hogy nézzétek, itt van a gaz! A Temu meg ezt csinálja hónapok óta.”
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Shutterstock)