Tegye fel a kezét, aki szeretne adóbíróságot!

A tavalyinál valamivel kisebb mértékben, 30-40 milliárddal fehéredett a magyar gazdaság az első félévben a hivatalos tájékoztatás szerint. Ez messze van a kormányfő által a további adócsökkentés fedezetéül a jövő évre előirányzott 300 milliárdos fehéredéstől, és kérdéses, hogy a parlament elé kerülő adócsomag elég ösztönző lesz-e ehhez a hatalmas ugráshoz. Ráadásul a világgazdasági hatások miatt romlamak a 2009-es növekedési kilátások is. Jó hír viszont, hogy a benzin ára szerdától csökken.

2008. szeptember 22., 20:45

A gazdaság fehéredésből 30-40 milliárd forint költségvetési többletbevétel keletkezett az idén az első félévben, az adó- és járulékbevételek növekedése révén - áll a gazdaság kifehéredését vizsgáló bizottság hétfőn sajtótájékoztatón nyilvánosságra hozott jelentésében. A bizottság első jelentése szerint tavaly egész évben 80-100 milliárd forint volt a fehéredésnek tulajdonítható többletbevétel.

Az adócsökkentés a bizottság munkaadói képviselője szerint önmagában nem oldja meg a feketegazdaság felszámolását, a tisztességes adófizetők érdekében egyszerre kell pozitív és negatív ösztönzőkkel élni. Úgy vélekedett: specializált adóbíróságokat kellene felállítani, hogy nem húzódjanak el az ügyek. Megemlítette azt is, hogy a fehéredés üteme csak újabb eszközökkel tartható fenn.

A bizottság munkavállalókat képviselő tagja, az MSZOSZ elnöke azonban arra figyelmeztetett, hogy az új, szigorítást jelentő eszközökkel a kormányzatnak óvatosan kell bánnia, nehogy a céllal ellenkező hatásúak legyenek. Az adóamnesztiáról pedig úgy vélekedett, hogy ez becstelen eljárás volna a tisztességesen adózókkal szemben.

Mint emlékezetes, Gyurcsány Ferenc kormányfő Megyegyezés című programjában évi 300 milliárd forintos fehéredést látott szükségesnek ahhoz, hogy az ország tartós növekedési pályára állításához szükséges köztehercsökkenés megvalósítható legyen. Egyelőre ettől még messze állunk, és csak nagy optimizmussal remélhetjük, hogy a kormány által a jövő évre előterjesztett adóváltozások elegendő motivációt jelentenek majd az elvárt mértékű tisztuláshoz.

Eközben a világgazdaság lassulásával is összefüggésben romlani látszanak a jövő évi növekedési kilátások. A Kopint-Tárki kutató intézet nem változtatott az idei, 2,2 százalékos GDP növekedési előrejelzésén, de a 2009. évit, a júniusban várt 3 százalékról 2,8 százalékra csökkentette, miközben továbbra is 6,5 százalékos inflációra számítanak az idén, és 4,2 százalékra jövőre. A cég vezérigazgatója a hétfői sajtótájékoztatón elmondta: az ipari termelés a korábban előrejelzett 6,2 százalék helyett csak 4,5 százalékkal emelkedik, és a konjunktúra gyengülése miatt jövőre sem várható ennél gyorsabb ütem.

A magánfogyasztás az intézet szerint az idén 1 százalékkal nő, a beruházások a korábban várt 3 százalék helyett csak 2 százalékkal bővülnek, jövőre azonban továbbra is 5 százalékos növekedést prognosztizálnak. Azzal számolnak, hogy az idén az államháztartás GDP arányos eredményszemléletű hiánya 3,7 százalék lesz a korábban várt 4 százalék helyett, jövőre pedig 3,4 százalékra csökken.

A kockázatokkal teli jövőképen nem változtat, de mindenképpen jó hír, hogy a Mol a múlt heti ötforintos emelés után most szerdától nyolc forinttal csökkenti a benzin árát, a gázolajé pedig négy forinttal lesz alacsonyabb. A cég árpolitikája külső szemlélő számára nehezen érthető: az emelést megelőzően zuhant a kőolaj világpiaci ára, most viszont péntek óta ismét emelkedik, mozgása tehát pont ellentétes a Mol lépéseivel.