Szentgotthárdon nem tüntetnek az Opel dolgozói
Csütörtökön Európa-szerte ezrével tüntetnek a német Opel autógyár dolgozói munkahelyeik megtartásáért. A megmozdulásban az Opel mellett az ugyancsak a General Motorshoz tartozó svéd Saab, valamint a brit Vauxhall dolgozói is részt vettek, mintegy 50 ezren.
Az akciót csütörtök délelőttre hirdették meg az Opel rüsselsheimi központjában, és tüntetéseket terveztek a többi németországi, illetve külföldi Opel üzemben, Magyarországon is, az APA hírügynökség értesülése szerint.
Nem tartanak tüntetést a szentgotthárdi Opel gyárban, viszont a szakszervezet képviselői minden dolgozót személyesen tájékoztatnak a kialakult helyzetről - mondta el az MTI érdeklődésére csütörtökön Vadász József, a Járműgyártók Szakszervezetének helyi elnöke.
"Inkább figyelemfelhívásnak nevezném ezt az európai akciónapot, de a követelésekkel amelyek megfogalmazódnak a szentgotthárdi gyár dolgozói is egyetértenek" - mondta.
Hozzáfűzte: nem tartanak külön munkásgyűlést, de az európai szakszervezet által kiadott német és angol nyelvű röplapot lefordították magyarra, ezt csütörtökön szétosztják a dolgozók között, a szakszervezeti bizalmi pedig szinte minden dolgozóval személyesen elbeszélgetnek az európai gyárakban kialakult helyzetről és a várható történésekről.
Vadász József elmondta: a szentgotthárdi gyár dolgozói is azt szeretnék, ha az Opel gyárak esetében sehol sem kerülne sor üzemek bezárásra, létszámleépítésekre. Az akció pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy az Opel gyárak megmentésére az érintett országok, elsősorban Németország, Svédország és Anglia állami kezességvállalására van szükség az autógyárak megmentéséhez.
Vadász József hangsúlyozta: a szentgotthárdi gyár sorsa attól függ, hogy milyen mértékben lesz szükség az általuk gyártott motorokra.
"Ha működik tovább az Opel Wauxhall és a Saab, akkor természetes, hogy tőlünk viszik a motorokat, ha ők nem működnek, a mi motorjaink senkinek sem kellenek, mert specifikusan csak ezeknek a gyáraknak szállítunk" - mondta.
A szakszervezeti vezető szólt arról is: a szentgotthárdi gyárban a kollektív szerződésbe foglalták, hogy amennyiben arra szükség van, hetente csak négy napot dolgoznak, bíznak abban, hogy ezzel sikerült megelőzni az esetleges létszámleépítéseket - írja az MTI.