Simor: Zsákutca felé halad a magyar gazdaság
Nem a helyes úton halad a magyar gazdaság. Látjuk ugyan, mit kellene tenni a tartós növekedési pályára állásért, de a társadalom a jelek szerint az ezzel járó körülményeket nem akarja vállalni – jelentette ki egy tanácskozáson Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Szerinte ez zsákutcába vezet, ahonnan annál nehezebb lesz kijönni, minél később tesszük meg a szükséges lépéseket. Mint munkatársunknak elmondta, a civil és gazdasági szféra erőteljes fellépésével ösztönözheti azt, hogy a politika felvállalja az elkerülhetetlen irányváltást.
Simor András úgy vélekedett, hogy a magyar társadalom még mindig nem fogadja el a kapitalizmus, a piac és a verseny által diktált feltételeket, és nem tud szembe nézni a valósággal. Nálunk pedig nincs is igazi verseny a gazdaságban, ahol megjelenik, ott is inkább tiltakoznak ellene és demonstrációkat szerveznek. A politikusok pedig azt mondják, amit a többség hallani akar, pedig tisztában vannak azzal, hogy változtatni kellene a gazdaság működésén.
Mint mondta, a legfontosabb feladatnak a foglalkoztatás növelését tartja. Ehhez persze átfogó változásokra van szükség számos területen. Ezek közül első helyen az oktatást említette, mivel a munkaerőpiacról leginkább a képzetlenek szorulnak ki. Nagyon fontos emellett az is, hogy a munkát, nem pedig a munkanélküliséget kell ösztönözni, ehhez viszont az egész szociális rendszert, a segélyezést és a nyugdíjakat is át kell alakítani. Ez persze komoly társadalmi konfliktusokkal jár, amelyeket a politika egyelőre kerülni akar.
Az MNB elnöke külön kiemelte az állam szerepét és helyét a gazdaságban és társadalomban. Mint mondta, a skandináv típusú állami szerepvállalási felfogás nálunk nem működik. Nem követhető modell ebben a térségben a széles szociális hálót nyújtó, gondoskodó, és ennek forrását a magas adókkal biztosító állam, ez már ott sem tartható fenn sokáig. Alacsonyabb közterhek mellett nagyobb adószigor, viszont jobb minőségű állami szolgáltatási rendszer szükséges. Az elkerülhetetlen változásokhoz azonban megfelelő társadalmi támogatás kell, ami rövidtávon nem látszik elérhetőnek. Ehhez kölcsönös bizalomra van szükség a politika és az állampolgárok között, ami ma hiányzik.
Munkatársunk kérdésére, tehet-e ezért az eddigieknél többet az üzleti szféra, Simor András úgy vélekedett, hogy a közelmúltban eddig példátlan módon a négy nagy könyvvizsgáló cég közös koncepciót hozott nyilvánosságra a gazdaság helyes pályára tereléséhez szükséges lépésekről, és ehhez a vezető bankok képviselői is csatlakoztak. Szerinte a civil szféra nyomása egyre erősebb lesz, de a társadalmi hangulat miatt idő kell, hogy a változások véghezvihetők legyenek. A hangulati változás fokozatosan ki fog alakulni, a világ és közvetlen környezetünk is erre kényszerít minket, más lehetőség nincs. Tudatosítani kell, hogy minél később hajtjuk végre a korrekciót, annál nehezebb lesz, annál jobban megszenvedi az egész társadalom.