Sebességet váltott a svéd gazdaság
A svéd gazdaság az elmúlt három hónapban sokkal jobban teljesített, mint az év első negyedében, s fölötte annak, amit az elemzők vártak, prognosztizáltak. Svédország összteljesítménye az április-május-június időszakot tekintve 5,3 százalékkal magasabb az előző év hasonló periódusához képest.
Ha pedig az idei év első negyedét vesszük alapul, akkor az derül ki, hogy kereken 1,0 százalékos az ahhoz viszonyított növekedés – adja közre mindezt a svéd statisztikai hivatal (SCB) jelentésére alapozva a svéd állami hírügynökség (TT).
Ami a háztartások fogyasztását illeti, kiderül, hogy 2,3 százalékkal költöttek többet. Mely mögött elsősorban az autóvásárlások és a külföldi utazások, valamint az azok során történt vásárlások állnak. Ugyanakkor kevesebbet költöttek energiára: üzemanyagra és villamosáramra.
A svéd export is nagyobb arányú volt: 7,8 százalékkal több árut sikerült külföldön értékesíteni, míg a behozatal ennél kisebb mértékben, 5,8 százalékkal nőtt.
Ennek alapján a foglalkoztatottság is javult: 2,5 százalékkal. A gazdaság termelékenysége pedig 7,2 százalékkal lett jobb – ezen belül a gyártó iparágakban 9,2 százalékkal, míg a szolgáltatási ágazatokban 6,1 százalékkal.
Ezek az eredmények némileg meghaladják a nagy svéd bankok és a Nemzeti Bank várakozásait is. Az utóbbi, például a megvalósult eredmény közeli, 5,0 százalékos GDP erősödést jósolt – a svéd központi pénzintézet nem változtat eddigi szigorú 'megszorító' politikáján: kora ősszel várható (rövid időn belül) a harmadik kamatemelés.
Anders Borg pénzügyminiszter (aki – jóllehet Fredrik Reinfedt a miniszterelnök –, a svéd politika íratlan szabálya szerint, tulajdonképpen a kormány első embere...) úgy véli, hogy az igen erős növekedés oka elsősorban a produktivitás javulása, melynek alapja a kedvezőbb munkapiaci helyzet, következménye pedig az felfutó nettó export.
Megjegyezve, hogy a háztartások – a fogyasztási kedv csekély növekedése tükrében – továbbra is óvatosak.
Jóllehet, természetesen örülhetünk, hogy a svéd gazdaság ismét jól érezhetően felpörgőben van, azonban ez nem szabad, hogy elbizakodottá tegyen bennünket: a külvilágban továbbra is komoly kockázati tényezők adnak okot aggodalomra. Ezek elsősorban az Európa déli-, s keleti övezetében lévő országok államháztartás-finanszírozási problémái, és az USA-ban zajló felelőtlen adósságplafon-vita. – szögezi le Anders Borg.
Fotó: Robban Andersson és Scanpix
Kapcsolódó korábbi cikkeim:
107.000 új állás Így adózunk mi Borg bravúrjaA SVÉDASZTALmég sok más érdekes olvasnivalót kínál.