Róna Péter: Elveszett Magyarország esélye, hogy felzárkózzon Nyugat-Európához

Magyarország esélye arra, hogy felzárkózzon Nyugat-Európához, immár elveszett, hazánk történelmileg továbbra is abban a zsákutcában vergődik, amibe az első világháború után belekerült – jelentette ki Róna Péter közgazdász pénteken a Magyar Nemzet Szalon elnevezésű rendezvényen.

2017. május 22., 11:50

A Magyar Nemzet által szervezett beszélgetésen Róna Péter azt mondta, a rendszerváltáskor volt esélyünk Nyugat-Európához csatlakozni, de „ez a vonat elment”. A magyar társadalom csalódott, s éppen emiatt a csalódottság miatt roppant meg a baloldali–liberális oldal, hiszen ők a rendszerváltás idején a felzárkózást tűzték zászlajukra – vélekedett.

A közgazdász szerint Orbán Viktor felismerte az abból fakadó társadalmi traumát, hogy nem tudunk a Nyugathoz felzárkózni, a miniszterelnök többek között ezért is hirdette meg a keleti nyitás politikáját. Véleménye szerint egyszerűen nem lehet kimondani azt, hogy a Nyugathoz történő integrációra valójában nincs reményünk. Az egyenes beszéd helyett ezért használ a kormány olyan paneleket, hogy „a Nyugatot felejtsük el, ragaszkodjunk az identitásunkhoz, szuverén országként pedig csináljunk, amit csak akarunk”.

Róna Péter arra is rámutatott, hogy a problémákat csak tetézte a menekültválság, amely az egyébként kereszténynek gondolt magyar társadalom felületes vallásosságára is rámutatott. Szerinte keresztény ember olyat nem mond, hogy ide nem jöhet senki. Mondhatja, hogy ellenőrizni kell a folyamatot, és hogy vigyázni kell bizonyos személyekkel. De a keresztény hit alapvető tétele arról szól, hogyan viszonyulunk az idegenhez, hiszen Isten minden gyermeke egyenértékű.