Röhögve szakad a forint
A világ értéktőzsdéi némileg megnyugodni látszanak, általános az emelkedés az árfolyamoknál. Nálunk a helyzet más, úgy tűnik, továbbra is ránk jár a rúd: bár a BÉT ma reggel némi emelkedéssel nyitott, a folytatás - akárcsak tegnap - bizonytalan. A forint óriási kilengésekkel tovább gyengült és már 273 felett jár az euróval szemben. Az MNB beavatkozása még a nap folyamán biztosra vehető.
Széles ingadozásokkal gyengült a forint, az eurót kedden reggel 273,05/40 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a hétfő délutáni 269,10/20 forinttal. A kereskedés széles árfolyam kilengéssel kezdett, az európai nyitás előtti 270-271 közötti kurzusról 269 és 274 forint között mozgott. A dollárt 206,05/30 forinton jegyezték, szemben az előző nap délutáni 201,50/60 forinttal. Az árfolyam erős ingadozása jól tükrözi a forint sérülékenységét a nemzetközi devizapiaci hangulatváltozásokkal szemben. Kereskedők véleménye szerint a forint gyengülésében szerepet játszhat a közelgő hosszú kereskedési szünet is. A jegybank beavatkozása, azaz forintvásárlása elnökének ígérete szerint elkerülhetetlennek látszik, mivel hírek szerint a 270-es határ felett mindenképpen interveniálnak.
A forint mellett régiós devizatársai is gyengüléssel nyitottak, a cseh korona 0,10 százalékkal, a lengyel zloty 0,60 százalékkal gyengült. Ez a kereskedők szerint az euró árfolyamvesztésével magyarázható: a közös deviza a dollárral szemben 0,60 százalékkal, a svájci frankkal szemben 0,35 százalékkal, a jen viszonylatában 1,45 százalékkal gyengült.
A Budapesti Értéktőzsde enyhe emelkedéssel nyitott, az indexet ezúttal is az OTP húzza le, részvényei reggel több mint két százalékot gyengültek annak ellenére, hogy a bank saját papírokat vásárol fel. Szakértők szerint az OTP részvények alulárazottak, értékvesztésüket külső támadás is magyarázhatja.
Ami a világ pénzpiacait illeti, a hangulat némileg megnyugodni látszik. Az indexek ma már zsinórban a harmadik kereskedési napon is pluszban vannak. Erőteljes nyereségekkel zártak tegnap a vezető New York-i tőzsdemutatók, mindenekelőtt arra, hogy a Fed elnöke újabb gazdaságélénkítő csomagot javasolt kongresszusi meghallgatásán, és ezt Bush elnök is támogatja. A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 3 és fél százalék erősödéssel fejezte be a napot. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója csaknem öt százalékkal emelkedett. A nagy nyereségek egyértelműen annak köszönhetők, hogy az amerikai tartalékbankrendszer (Fed) elnöke, Ben Bernanke új, a szövetségi költségvetésből finanszírozott gazdaságélénkítő programot javasolt kongresszusi meghallgatásán. Ezt követően a Fehér Ház máris közölte, hogy az elnök is nyitott az újabb élénkítő csomagra.
Ha kedvező szelek fújnak az USA-ból, máshol is javul a hangulat. Ennek nyomán három százalékot meghaladó emelkedéssel zárt a tokiói értéktőzsde ma. A növekedéshez hozzájárult az a várakozás, hogy az amerikai kormány további forrásokat különít el a gazdaság élénkítésére. Az emelkedésben szerepet játszott az is, hogy a viszonylag gyenge jen kedvez az exportáló vállalatoknak, amelyeknek emiatt nőtt az árfolyama. Egyébként Ázsia valamennyi vezető tőzsdemutatója emelkedett, kivéve Szöult.
Európa sem marad ki a sorból, valamennyi nagy tőzsde emelkedéssel kezdett. Elsősorban a banki részvények drágultak, részben annak a hatására, hogy mérséklődtek a bankközi kamatok, továbbá Bernanke állami gazdaságélénkítő csomagja itt is javítja a kedélyeket. Erősítette a banki részvények iránti bizalmat a francia kormánynak az az éjszaka bejelentett terve is, amely szerint átvállalná a hat legnagyobb bank 10,5 milliárd euró értékű rossz követelését.