Robin Hood ment meg minket?

Nem akadályozza meg az Európai Unió tagországait Brüsszel abban, ha az energiacégek megnövekedett profitjára kiszabott, sajtónyelven úgynevezett Robin Hood-adót vezetnek be, vagy csökkentik bizonyos termékek jövedéki adóját, hogy mérsékeljék a növekvő olajárak okozta hatásokat - jelentette be José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke péntek hajnalban, a tagországok állam- és kormányfőinek brüsszeli találkozóján tartott sajtótájékoztatón.

2008. június 20., 08:48

Az EU csúcs résztvevői még korábban megbízták a brüsszeli bizottságot azzal, hogy vizsgálja meg az áremelkedés elleni fellépésre javasolt intézkedéseket. Továbbra is többségi álláspont, hogy az adóeszközök nem alkalmasak az üzemanyagárak befolyásolására. Több tagállam - köztük Németország, Dánia és Svédország - állítólag kereken elutasította az adócsökkentés lehetőségét.

Barroso kijelentette, hogy az uniónak érdemi segítséget kell nyújtania azoknak a rétegeknek, amelyek leginkább megszenvedik a magas energia- és élelmiszerárakat. A bizottság megvizsgálja a tagállami terveket, amelyeknek rövid távúnak és a rászorultakat a lehető legjobban megcélzónak kell lenniük ahhoz, hogy elfogadhatók legyenek - hangoztatta a bizottsági elnök. Nicolas Sarkozy, az EU-t júliustól decemberig elnöklő Franciaország köztársasági elnöke sajtótájékoztatóján bejelentette: arra kérték a bizottságot, hogy októberben, az őszi csúcstalálkozón számoljon be vizsgálódásainak eredményeiről. A francia államfő szerint Brüsszel minden felvetett lehetőséget megvizsgál, beleértve az áfa csökkentésére vonatkozó elképzelést is.

Utóbbival kapcsolatban eddig mind a bizottság, mind a tagországok egyértelműen elutasítóak voltak, utalva egy ellenkező tartalmú, 2005-ös kötelezettségvállalásra. Helyszíni közlések szerint ezt az álláspontot képviselte a tagországok többsége csütörtök este is. A vezetők kitartottak amellett is, hogy a problémára hosszú távú megoldást kell keresni, mint az energiatakarékosság és -hatékonyság vagy a kutatásfejlesztés és innováció.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a témáról előző nap nyilatkozva azt mondta, az esetleges adóügyi megfontolásokat Magyarországon a következő hónapokban érdemes felvetni, "amikor az adórendszer megújításáról gondolkodunk". Úgy vélte emellett, hogy ha a fejlett világ fogyasztói a jelentős részben a fejlődő világhoz tartozó energiatermelőkkel közvetlen egyeztetéseket folytatnak, van remény arra, hogy az energiaárak hosszú távon fenntartható és mindenki számára elfogadható szintjében sikerülhet egyezségre jutni.