Reuters: Matolcsy a magyar folklór része

Az új jegybankelnök első feladata az lesz, hogy meggyőzze a külföldi befektetőket: biztonságot jelent és nem fog meglepetéseket okozni. Ám ez kemény munkának ígérkezik Matolcsy György számára. Eddig ugyanis Orbán Viktor befolyásos szövetségeseként irányította azt a kísérleti politikai pályát, amely megrendítette a befektetők és a többi közt az IMF bizalmát – írja a Reuters.

2013. március 3., 06:13

Gyakran nem válogatta meg szavait, amikor a maga útját védelmezte. Kinevezése előtt még egy nappal is kirohant bankok és multik ellen, akik szerinte minden lehetséges eszközzel támadják kormányát. Az ilyen beszólások révén Matolcsy a magyar folklór része lett. De azt még nem tudni, hogy képes lesz-e visszafogni a megnyilatkozásait egy olyan munkakörben, amelyben a befektetők éberen figyelnek minden szóárnyalatra, vagy ha kimarad egy korábbi utalás. Tavaly még azt jósolta, hogy a „tündérmese” az idén már meghozza gyümölcsét, nos, a recessziót elnézve ez egyre inkább hihetetlennek tűnik.

Huszár Róbert (K&H) azt mondja, nyomott a kereslet a hosszú távú kölcsönök iránt, ami a befektetések további zuhanását vetíti előre és beárnyékolja a tartós növekedés kilátásait. Egy évvel a választások előtt a munkanélküliség változatlanul magas, a háztartások súlyosan eladósodottak, és a külföldi bankok továbbra is vonják ki a tőkét, ahelyett hogy kölcsön adnák.

Sok érintett biztosra veszi, hogy Matolcsy új eszközökkel igyekszik majd ösztönözni a gazdaságot, megfejelve a sorozatos kamatvágást. A kérdés, hogy mennyire lesz közben óvatos, illetve folyamodik olyan intézkedésekhez, amelyek kockázatosak lehetnek a forint szempontjából.

Egy MNB-s forrás úgy jellemezte, hogy olyan, mint egy friss diplomás, aki tele van ötletekkel. Ezek közül egy-kettő remek, a többi unortodox. Az vitatott, hogy Matolcsy tanácsára, vagy Orbán víziójának hatására léptették életbe a földrész legszokatlanabb gazdaságpolitikáját. De a politikus mindenképpen súlyos kockázatoknak tette ki az ország nemzetközi megítélését a külföldi nagytőke körében, amikor államosította a magán nyugdíjpénztárak vagyonát és a bankok és multik rovására csökkentette az szjá-t.

Ily módon Magyarország – az unión belül ritka kivételként – 3 % alá vitte a deficitet, de a kiszámíthatatlanság, továbbá hogy hajlandó flörtölni a veszéllyel, nem tartozik az alapvető jellemvonások közé egy olyan jegybankár esetében, aki igyekszik helyes irányban tartani a dolgokat. Ha ilyesvalakit küldenek a kormányból a központi bankhoz, az még több kérdést vet fel az MNB függetlenségét illetően. Ráadásul éppen ez volt az egyik ok, ami miatt Budapest leginkább nézeteltérésbe keveredett Brüsszellel. Bár a kamatokat már eddig is a Fidesz-többség emberei határozták meg.

Az aggály sokkal inkább az, hogy a növekedés megtámogatásának szándéka olyan kockázatokba viszi bele Matolcsyt, amelyek bajba sodorják Magyarországot, a térség legingatagabb adósát. Németh Dávid az ING-től arra hívja fel a figyelmet, hogy a jegybankvezér és a monetáris politika körüli kételyek január óta alaposan befűtöttek a forintnak. Matolcsy tisztában van a téttel, ennek megfelelően nyilatkozott, amikor piaci szereplők megpróbálták áttörni a forinttal a lélektaninak számító 300-as határt.