Reuters: A forint zuhanása megállíthatja Orbánt
Csak a forint zuhanása állíthatja meg Orbán Viktort – írja elemzésében a Reuters hírügynökség. A befektetők ugyan nem szeretik a miniszterelnök politikáját, de azon kívül, hogy kivonják a pénzüket, és ezzel rohamot váltanak ki a forint ellen, nem sokat tehetnek a jelenlegi irányvonal megváltoztatására.
A sikeres dollárkötvény-kibocsátás után a magyar vezető nem szorul rá az EU segélycsomagjára, miközben a szervezet szerint Orbán visszalép a demokráciát tekintve, de az IMF sem írhat elő feltételeket. A magas hozamok miatt a befektetők tele vannak magyar papírokkal, jóllehet a három éve tartó „Orbánomics” kiterjesztette az MNB-re a központi ellenőrzést, külföldi cégekre vetett ki különadót, veszteségekre kényszerített magánbankokat.
Ám ha megijednek a pénzemberek, és piacra dobják a kötvényeiket, Orbán rádöbbenhet, hogy baja származhat a választásokon abból, ha hagyja túl gyorsan elértéktelenedni a forintot. A Barclay’s szakértője szerint a kormánynak meg kell őriznie a stabil árfolyamot, mert a tőke menekülése megkötné a hatalom kezét. Elemzők úgy vélik: a legnagyobb politikai kockázatot most az jelenti, hogy a kabinet a választási siker érdekében leírja a háztartások és a kisvállalkozások devizatartozásainak egy részét. Ez voksokat hozhat számára, ám megváltoztathatja a piaci hangulatot, ha magánbankok viselik a terhét, vagy ha a cél érdekében hozzányúl a jegybanki tartalékokhoz. Persze a hatalom nem árulja el, hogy mit szándékozik tenni.
Orbánt az hajtja, hogy győzzön jövőre – közölte egy beavatott forrás, aki szerint a kormányfő még az unortodoxiát is félre fogja tenni, ha ez az ár. Azt pedig már eddig is lehetett látni, hogy a pénzügyi piacok képesek nyomást gyakorolni rá.
Mindazonáltal a hangulat jelenleg jó, de ez gyorsan módosulhat, lásd Orbán múlt heti kijelentését arról, hogy az országban túl sok a külföldi bank. Ráadásul az Országgyűlés korlátozta az Alkotmánybíróság jogkörét, ami csak fokozta a pénzvilág nyugtalanságát. A Millennium Global Investments szakértőjét mégis meglepte, milyen jól átvészelte Magyarország az ügyet, amely pedig kezdett rosszul alakulni. A piac egyébként jelenleg a „vásárolj és tartsd”-álláspontra helyezkedik. Úgy fogalmazott, hogy a magyar kötvények jól állnak, mert magas a kamat, a fizetési mérleg többletet mutat, és kedvező a kockázatvállalási hajlandóság, ám ennek van korlátja, mégpedig a forint. Ha csökken az alapkamat, arra reagál a fizetőeszköz, amiben rejlenek kockázatok. És az EU-nak is vannak eszközei, pl. ha 3% fölé megy a hiány, márpedig ez megköti Orbán kezét, hogy választási költségvetést csináljon. Így most a Nemzeti Bankot nézte ki.
Kormányközeli szakemberek elárulták, hogy belső körökben egyetlen opció forog: a jegybank rá akarja beszélni a kereskedelmi bankokat, hogy azok könnyítsenek a devizakölcsönök feltételein. A számlát az MNB állná. A legradikálisabb változat az lenne, ha belemarkolnának a központi valutakészletekbe. Ez azonban igencsak rizikós, mert a piaci bizalomhoz megfelelő szintű tartalékra van szükség, főleg ha netán elkezd kifelé özönleni a külföldi tőke. Orbán nemigen rokonszenvezik az idegen befektetőkkel, de a zuhanó forint megdrágítaná az importárukat és a devizahiteleket a szavazópolgárok számára. Bebesy Dániel úgy ítéli meg: az átlagember számára az árfolyam továbbra is a gazdaságpolitika fő mutatója marad, tehát egy jelentős gyengülés elégedetlenséghez vezetne a közvéleményben.