Recseg-ropog a hullámvasút

A fekete hétfő után tegnap és ma ismét lábra kaptak a tőzsdék arra a hírre, hogy az amerikai képviselőház újratárgyalja, a szenátus pedig szinte azonnal napirendre tűzi a 700 milliárdos bankmentő csomagot. A minden hírre roppant érzékenyen reagáló piac abban bízik, hogy a közvetlen választási szempontokat végre felülírják a hosszú távú pénzügyi és gazdasági érdekek.

2008. október 1., 12:47

Az általános hétfői pánik keltette ijedelem is szerepet játszott abban, hogy a kongresszus alsó háza a lehető leghamarabb ismét voksol a kérdésben. Annak nyomán, hogy a mentőcsomag hétfői leszavazásának hatására csaknem hét százalékkal esett, az amerikai sajtó frontális támadást intézett a szűklátókörű politikusok ellen. A The New York Times egyértelműen a republikánusokat tette felelőssé. A The Washington Post arról írt, hogy a történészek ezt a fekete hétfőt fogják kezdőnapnak megjelölni, ha az Egyesült Államok gazdasági katasztrófát fog átélni a következő hónapokban, években.

A lapok hangsúlyozták, hogy a kormánypárti republikánusok kétharmada, az ellenzék 40 százaléka voksolt nemmel. Mint a The Wall Street Journal rámutatott, többségében azok az ifjú képviselők szavaztak nemmel, akik a kongresszusban akarnak maradni és ezért éberen figyelik a közvéleményt. Jellemző, hogy a magukat újra nem jelölő honatyák 90 százaléka igennel voksolt.

Időközben a szenátus is lépésre szánta el magát. Bejelentették, hogy már szerdán este szavaznak a pénzügyi mentőcsomagról. A szavazás előtt Hillary Clinton szenátor, aki kis híján elnyerte a Demokrata Párt elnökjelöltségét, úgy nyilatkozott: az alsóházi elutasítás után talán a szenátusnak kell kezébe venni az irányítást. A volt first lady úgy látja: a közvélemény ellenérzése talán csökkent annak fényében, miképpen reagált a piac az alsóházi elutasításra.

A piaci reakciót jól mutatja az is, hogy az újratárgyalás hírére világszerte emelkedni kezdtek az árfolyamok. A New York-i tőzsde indexe csaknem öt százalékot visszanyert a hétfői hét százalékos veszteségből, és ma várhatóan némileg tovább emelkedik. A javuló hangulat meglátszott a mai távol-keleti börzéken is, ahol általános volt az emelkedés. Elsősorban a pénzügyi részvények árfolyamváltozása jelzett kedvező fordulatot.

Szerdán a nyugat-európai részvénypiacok is emelkedéssel kezdtek, a bankok vezették a dráguló részvények csoportlistáját. Egyes banki részvények drágulása elérte a 6 százalékot, míg a bányaipariaké a 7 százalékot is. Mindez hatással van a magyar értéktőzsdére is, ahol a Bux reggel átlépte a 19 ezres határt. Az óvatos optimizmus jeleként a nyersolaj barrelenkénti ára is megugrott és ismét száz dollár fölé került.