Páva: 2-5 milliárdba kerülhet a vízmű

Egyelőre csak becsülni, kalkulálni lehet, hogy mennyibe kerül a pécsieknek a vízmű ügye; az összeg 2 és 5 milliárd forint közé tehető - mondta Páva Zsolt (Fidesz), Pécs polgármestere az önkormányzat gazdasági és önkormányzati bizottságának együttes szerdai ülésén, amit a pécsi közgyűlés szocialista frakciója hívott össze.

2009. október 7., 19:34

Páva Zsolt a képviselők kérdései kapcsán kijelentette: semmiféle fennakadás, minőségváltozás nem történt a vízszolgáltatásban, és ez később is így lesz – olvasható az MTI tudósításában.

Kijelentette: egyelőre csak becsülni, kalkulálni tudja, hogy lépésük mennyibe is kerül majd a pécsieknek. Milliárdos nagyságrendű ügyről van szó, 2 és 5 milliárd közé tehető az ára. Ha nem sikerül megállapodnia a két félnek, nyilván a bíróság mondja majd ki a végösszeget.

Az esetleges diplomáciai következmények kapcsán a polgármester azt mondta: nem zárható ki, hogy lesz, de érdemileg nem számolnak vele. Hangsúlyozta: az ügy sem az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) programot, sem Pécs francia testvérvárosi kapcsolatát nem veszélyezteti.

Tukacs István MSZP-s politikus szerdán egy budapesti sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet, hogy a francia nagykövet már jelezte: Nicolas Sarkozy francia elnök és Bajnai Gordon október 19-i találkozóján fel akarják vetni a problémát. Hozzátette, hogy a magyar kormányfő "nem fog magyarázkodni, (...) világossá fogja tenni, hogy mi zajlott le, és mi zajlik most is a városban".


Páva Zsolt továbbra is azon a véleményen van, hogy jogilag megalapozott lépésre szánták el magukat, hiszen az önkormányzat által létrehozott Tettye Forrásház Zrt. nem volt abban a helyzetben, hogy szolgáltasson. Mint mondta: a francia partner csak blöffnek tekintette a városvezetés törekvéseit, a határozott lépés erre volt válasz. Winkler Tamás, a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója Nyirati István, a Pécsi Vízmű Zrt. vezetőjének kedd reggeli kituszkolása kapcsán azt mondta: azért nem engedték be a korábbi vezérigazgatót az épületbe kollégáival együtt, mert a rendszerbe való egy-egy illetéktelen beavatkozás is óriási károkat okozhatott volna. S miután nem látta biztosítottnak, hogy érzelmileg túlfűtött, állásukat féltő emberek ne keltsenek zavart, nem engedték be őket.

A szocialisták az ülésen hangsúlyozták: a frakció véleménye nem változott, tehát továbbra is támogatják azt, hogy a pécsi vízmű száz százalékig városi tulajdon legyen. Azt viszont aggályosnak tartják, ahogy birtokba lépett a Tettye Forrásház Zrt. Tóth Bertalan szerint a határozott, gyors fellépés elvárható és jó irány, de fontos a törvényesség szempontja is. Az ügy előzménye: kedd reggel kitessékelték a biztonságiak a Pécsi Vízmű Zrt. vezérigazgatóját, Nyirati Istvánt, amikor több munkatársával együtt megpróbált bejutni a cég épületébe, miután hétfő reggel egy őrző-védő cég emberei lezárták a Pécsi Vízmű Zrt. bejáratát, és azóta csak az alkalmazottakat engedik be, a vezetőséget nem.

Páva Zsolt, Pécs polgármestere hétfőn sajtótájékoztatón közölte: törvényesen jártak el. Mint mondta, azért volt sürgős a birtokbavétel, mert jogellenes állapot állt fenn október elseje óta. Akkor hozta meg az önkormányzat azt a döntést, hogy a jövőben a Tettye Forrásház Zrt. a vízszolgáltatásra jogosult cég. A kisebbségi, francia tulajdonos, a Suez azonban többszöri kérésre sem járult hozzá, hogy az új zrt. szolgáltatni tudjon.

A vízművel kapcsolatban a legnagyobb problémát az jelenti - mondta még korábban Páva Zsolt polgármester - , hogy a cég nem Pécs és a hozzá közvetlenül kapcsolódó települések szolgáltatásfejlesztésén és az árszínvonal csökkentésén dolgozott, hanem a terjeszkedést tűzte ki célul, és 17 társaságban szerzett részesedést.

Pécs közgyűlése múlt csütörtöki ülésén hozott létre egy céget a vízművek átvételére és üzemeltetésére. Az indoklás szerint az önkormányzati cég alapítására azért volt szükség, mert a közgyűlés a Suez, a Pécsi Vízmű kisebbségi francia tulajdonrészének visszavásárlására vonatkozó első lépésként szeptember 10-én felmondta a társasággal kötött üzemeltetési megállapodást, a hónap végéig azonban nem sikerült megállapodni a részvényhányad visszaadásáról és a jogviszonyok lezárásáról.