Orbán bejelentett, azonnal megkongatták a vészharangot
Alig pár órával a javaslat parlamenti bejelentését követően az osztrák bankok és a bécsi kormányzat több vezetője is rosszallását fejezte ki amiatt, hogy a magyarországi devizahiteleseknek módjukban állna egyben és rögzített árfolyamon visszafizetni az adósságaikat. Az osztrák kancellár az Európai Bizottsághoz fordul.
Ha a kormány keresztülviszi a fix árfolyamú végtörlesztést, az előzetes becslések szerint 5-6 milliárd euró veszteséget jelent az osztrák bankoknak – mutatnak rá osztrák sajtójelentések. Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben beszélt annak lehetőségéről, hogy a devizahitelesek rögzített árfolyamon egy összegben fizethetnék vissza adósságaikat (ez a svájci frank esetében 180 forintos, az euró esetében 250 forintos fix árfolyamot jelentene) - írta a
Bruxinfo hírportál.Az osztrák pénzintézetek azonban azonnal megkongatták a vészharangot (a legnagyobb magyarországi hitelezők között ugyanis előkelő helyen szerepel a Raiffeisen és az Erste is), igaz, elismerték azt is, egyelőre még nem világos, hogy az országvédelmi terv miképpen is néz majd ki egészen pontosan. A WIIW osztrák kutatóintézet Magyarország-szakértője, Richter Sándor ugyanakkor a Die Presse szerint meglehetősen bizarrnak nevezte, hogy az állam belenyúl a magánjogi szerződésekbe.
Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter közben már jelezte, hogy Bécs uniós síkra tereli a kérdést, és minden rendelkezésére álló eszközzel a majdani magyar törvény ellen fog küzdeni. Az osztrák külügyi tárca vezetője egyebek között arra kérte az Európai Bizottságot, hogy ez ügyben forduljon az Európai Bírósághoz.
A Der Standard szerint Spindelegger az osztrák aggályokról Brüsszelben tájékoztatta Martonyi János magyar külügyminisztert is. A magyar diplomácia irányítója az MTI kérdésére ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: tehermegosztásról, kockázatmegosztásról van szó a hitelnyújtó bank és a hitelfelvevő ügyfél között, és a kormány majd kidolgozza a feltételrendszert, a parlament pedig dönteni fog arról.
Martonyi János emlékeztetett arra, hogy a bankok éveken át jelentős kampányt folytattak a devizaalapú hitelek mellett. Mint megjegyezte, nem hiszi egyébként, hogy az osztrák bankok számára egzisztenciális kérdést jelentene a magyarországi hitelállomány nagyságrendje – derül ki a távirati iroda összefoglalójából.
Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter a Die Presse értesülései szerint egyébként tiltakozó levelet intézett magyar kollégájához, mivel szerinte a tervezett intézkedés egész Európában veszélyeztetné a pénzügyi piacok stabilitását.
Osztrák sajtóértesülések szerint Werner Faymann osztrák kancellár az aggályokat felveti majd Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek is.