Olcsó, de ellenőrizetlen lehet az importtojás
A tojás termelői ára másfél hónap alatt 45 százalékkal csökkent. Ebből a fogyasztók mit sem vesznek észre. Az ágazat helyzetét jelentősen rontja az illegális import-konkurencia. Míg a hazai termelőket szigorúan szabályozzák, külföldről ellenőrizetlen áru áramlik az országba - írja a .
A baromfiágazaton belül a tojástermelés az uniós csatlakozás nagy vesztese. A teljes magyar tojástermelés 20 százalékkal csökkent. A tojójércék száma 1,2 millióval kevesebb, mint a 2004-es csatlakozáskor — olvasható a Baromfi Terméktanács közleményében. Az utóbbi másfél hónapban 45 százalékkal esett vissza a termelői ár, amiből a fogyasztók semmit sem vesznek észre.
— A drasztikus csökkenés több okra vezethető vissza — mondta Végh László, a Csabatáj Zrt. elnöke, a Baromfi Terméktanács Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége elnöke. Az Európai Unió irányelveinek megfelelően 2012. január 1-jéig meg kell szüntetni a hagyományos ketreceket , és az új tartási módra kell áttérni. Végh Lászlótól úgy tudjuk, a tojáságazatban kettősség tapasztalható: sokan eleget tettek már az uniós követelményeknek, de párhuzamosan a régi ketrecrendszer is működik, ami plusz kapacitást eredményezett.
— Jelentős probléma, hogy ellenőrizetlenül kerül az áruházláncok polcaira az importtojás nagy része, amivel leverik az árakat. Ránk, magyar tojástermelőkre rendkívül szigorú szabályozás érvényes, ami az import egy részénél nem bizonyítható, s ez minőségi és szavatossági kérdéseket is felvet. Vajon hogyan lehetséges, hogy kétezer kilométerről megéri idehozni a tojást és olcsóbban eladni, mint a helyben termeltet?
Végh László hangsúlyozta, tudnak arról, melyik válogató-, illetve csomagolóüzembe kerülnek a jelöletlen importtojások. A szövetség szeretné elérni, hogy a hatóságok nagyobb apparátussal vagy a Baromfi Terméktanáccsal közösen ellenőrizzék a külföldről behozott tojásokat