Olajos vezérek a vallatópadon

Az égbeszökő üzemanyagárak az amerikai szenátusban is kicsapták a biztosítékot. Rendkívüli bizottság elé idézték a legnagyobb olajcégek vezetőit, akiknek eskü alatt kellett vallaniuk arról, mennyiben felelősek a kialakult helyzetért.

2008. május 22., 16:18

A szenátusi vizsgálóbizottság elnöke bevezetőjében kifakadt: "Van fogalmuk arról, mit tesznek? Recesszióba taszítanak bennünket!" Társai hasonló hangnemben faggatták a rendkívül befolyásos cégvezetőket, akiknek szemükre vetették az árdrágítást, azt hogy nem tesznek eleget új lelőhelyek feltárásáért, és kifejezetten hátráltatják a megújuló energiaforrások kihasználását.

A beidézetteknek a Bibliára kellett megesküdniük, hogy válaszaikban a színtiszta igazságot mondják. /Ennek a jelentősége abban van, hogy a hamis tanúzás büntetőjogi eljárást von maga után./ Az olajguruk visszautasították a vádakat. A Shell elnöke kijelentette, hogy a folyamatokat a kereslet és kínálat alapvető törvényszerűségei határozzák meg, azokat nem tudják megváltoztatni. Az amerikai BP elnöke szerint mindent megtesznek további készletek beszerzésére, de a helyzet "kicsúszott az ellenőrzésük alól". A Chevron és az ExxonMobil vezetői szintén azt állították, hogy nem manipulálnak, az ok egyszerűen a nyersolaj egyre emelkedő beszerzési ára.

A kiutat illetően sem jutottak dűlőre. A szenátorok felvetették, hogy az olajcégek extraprofitjának visszafogásával csökkenthetők az üzemanyagárak, a vállalatok vezetői viszont adócsökkentést sürgettek. Az új lelőhelyek feltárásának ügyében nem csupán tagadták felelősségüket, de bírálták a Kongresszust, hogy tiltott hellyé nyílvánított egyes természetvédelem alatt álló területeket, sőt sürgették a tilalom feloldását. A süketek párbeszéde konkrét eredmény nélkül zárult.