Nyáron még nem jön Robin Hood

Információink szerint a nyáron aligha képzelhető el az energiaipari társaságok különadójának , az úgynevezett Robin Hood-adónak a bevezetése vagy az üzemanyagok jövedéki adójának a csökkentése. Új adó bevezetéséhez parlamenti döntés kell, az Országgyűlés pedig szeptemberig nem ül össze. A jövedéki adót a kormány csökkenthetné ugyan, de nem nagyon akarja.

2008. június 24., 11:16

A múlt hét végén az EU-csúcson részt vevő kormányfők döntése alapján az, hogy különadót vetnek-e ki az energiaipari cégekre, a tagállamok döntésén múlik, ehhez nem szükséges az unió jóváhagyása. A nemzeti kormányok tehát ezen a területen szabad kezet kaptak, de ez nem jelent automatizmust. Az érintettek, elsősorban a Mol máris ellentámadásba lendült és erőteljes lobby tevékenységgel igyekszik befolyásolni a törvénymódosítás előkészítését. Ez a folymat egyébként is elég hosszú időt vesz igénybe, de az őszi ülésszakig még van idő.

A kormány szándéka szerint a törvény előkészítése ezekben a napokban kezdődhet meg, az új szabályozás a nyár folyamán készülhet el, és ősszel kerülhet az Országgyűlés elé. A kokrétumokról egyelőre semmit sem tudni, ami nem véletlen, mert nincs még kialakult álláspont arról, hogy a tervezett különadó milyen ágazatokat és cégeket érintene. A pénzügyminisztériun elképzelése szerint az új adónem hatálya alá több száz vállalkozás kerülne, elsősorban az energiaipari ágazatból.

Kérdés az is, mire használnák fel a befolyó többletbevételeket. Egyes elképzelések szerint elsősorban az üzemanyagdrágulástól leginkább érintett ágazatok pl. fuvarozás kaphatnának kompenzációt, de szóba került az is, hogy távhő- vagy más szociális támogatásokra fordítsák. Elképzelhető, hogy a végleges törvényjavaslattal megvárják azt a jelentést, amelyet az Európai Bizottság a legutóbbi csúcsértekezleten résztvevők kérésére októberre készít el, és amelyben arra keresnek választ, hogy az adómódosításokkal megfékezhető-e az energia árának emelkedése.

A jövedékiadó-csökkentés terén viszont hazánknak meg kell várni az unió jóváhagyását. A magyar kormány már egy hónapja, május 23-án derogációt kért a kereskedelmi gázolaj jövedéki adójának a csökkentésére, ám a kérelem elbírálása még hónapokat vehet igénybe. Nem igaz ugyanis az az ellenzéki körökben hangoztatott állítás, hogy az adómérsékléshez nincs szükség az EU engedélyére. Ez ugyanis csak azon országok esetében igaz, amelyekben az adómérték magasabb a 2003-ban a 27 tagország közös megállapodása alapján befagyasztott 2002-es szintnél. Mivel Magyarországon az utóbbi hat évben nem emelték az üzemanyagok jövedéki adóját, az engedély elengedhetetlen. Ha megkapjuk, igazán sokra akkor sem megyünk, mert az EU által rögzített minimumérték miatt legfeljebb tíz forinttal mérséklődhet az üzemanyagok ára.