Nehezen átlátható finanszírozásba bonyolódik az MTV

Nehezen átlátható pénzügyi konstrukcióban akarja új technikával berendezni óbudai székházát a Magyar Televízió. Információjuk szerint nem vesznek fel hitelt a beruházásra, hanem a kiírt pályázat nyertesével kívánják finanszíroztatni azt. Ez a megoldás több kérdést is felvet, amelyekre egyelőre nincs válasz.

2008. június 25., 16:24

Lényegében halasztott fizetésről van szó a nyertes pályázó felé. Nyitott kérdés, mennyiről, mivel a most is folyó beszerzés keretösszegét csak a szerződéskötés után hozzák nyilvánosságra. Rudi Zoltán, az MTV akkori elnöke tavaly március végi nyilatkozatában még arról beszélt, hogy saját forrásból 6-8 milliárd forintot költenek 2009 végéig a technológiavásárlásra.

Hogy miért változott meg azóta a koncepció, nem világos, mint ahogy az sem, hogy az elkövetkező években mekkora anyagi terhet jelent a halasztott kifizetésű beszerzés. A köztévé illetékesei adatokat nem említve csak annyit közöltek, amikor az MTV 2009-2010-es költségvetését tervezi, és a nyertes pályázatban foglaltakat is figyelembe veszi majd.

Egy hete azt mondta a közmédiumot felügyelő közalapítvány elnöke, hogy augusztusban dőlhet el, melyik induló nyeri a négy közül a Magyar Televízió új székházának technikai felszerelésére kiírt pályázatot. Korábbi közlés szerint az új, óbudai ingatlan műszaki felszerelésére kiírt pályázat mind a négy jelentkezője megfelelt az alkalmassági feltételeknek, ezért valamennyien benyújthatták ajánlatukat. Az indulók között két cég - az ALBACOMP Számítástechnikai Zrt. és a SYNERGON Informatikai Nyrt. - mellett két - a NAVIGATOR Informatikai Zrt., a Penna-Média Kft. és a Pro-Tech Stúdió Kft., illetve a Rexfilm Kft., a Somos Video Kft. és a KÉSZ Zrt. alkotta - konzorcium szerepel.

A tavaly december közepén kiírt pályázat a televíziós műsorgyártó rendszer tervezésére, szállítására, beszerelésére, üzembe helyezésére, tesztelésére és próbaüzemre, valamint az ezekhez kapcsolódó oktatásra kért ajánlatot. Ha a megbízó nem saját forrásból, hanem a nyertessel finanszíroztatja a beruházást, hasonló konstrukció jöhet létre, mint például az autópálya építéseknél. Ez akkor indokolt, ha olyan nagyságrendről van szó, amelyet az MTV saját maga nem tud biztosítani. Jelen esetben nehezen elképzelhető, hogy a köztévé ne tudna néhány milliárd forintot erre szánni, ha kell, hitelből. Mivel a tulajdonos végső soron az állam, a lehető legkedvezőbb feltételekkel juthatnának kölcsönhöz.

Jogos tehát a kérdés, miért döntöttek a győztes pályázóval történő finanszíroztatás mellett, ami általában nagyobb, bár több évre elhúzott kiadást jelent, mint a saját erő felhasználása. Ha ennek könyveléstechnikai okai vannak, jó lenne tudnunk, ha esetleg más még inkább. Elvégre nagyrészt az adófizetők pénzéről van szó.