Negyvenmillióra bírságolták Nobilis Kristóf cégeit

Összesen negyvenmillió forintos bírságot szabott ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Nobilis Kristóf két cégére a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. részvényeire vonatkozó nyilvános ajánlattételi kötelezettségük elmulasztásáért.

2016. június 23., 14:17

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalból indított

piacfelügyeleti eljárástfolytatott le a DonaDöme Kereskedelmi Kft.-nél (DonaDöme Kft.) és a Halmi út 46. Kft.-nél (Halmi út 46. Kft.), azt vizsgálva, hogy a két társaságnak a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt.-ben (BIF Nyrt.) történt befolyásszerzése kapcsán sérültek-e a tőkepiaci törvénynek a vállalatfelvásárlásra vonatkozó rendelkezései.

Az MNB a beszerzett bizonyítékok alapján megállapította, hogy a két társaság a BIF Nyrt.-ben történt befolyásszerzése során összehangoltan járt el. A jogszabály szerint egybe kell számítani az összehangoltan eljáró személyek befolyásának mértékét egy kibocsátóban, márpedig így a két társaságnak a BIF Nyrt.-ben 34,47 százalékos befolyása volt. A törvény ugyanakkor előírja, hogy 33 százalékot meghaladó mértékű befolyás esetén e tulajdonosoknak nyilvános vételi ajánlatot kell tenniük a többi részvényes felé. A DonaDöme Kft. és a Halmi út 46. Kft. azonban egészen 2016. április 29-ig – amíg részvényértékesítés nyomán az összehangoltan eljáró társaságok egybeszámított befolyásának mértéke a törvényi küszöbérték alá csökkent – jogsértő módon elmulasztottak megfelelni ezen ajánlattételi kötelezettségüknek.

A vállalatfelvásárlási szabályok megsértése különös súlyú a tőkepiac biztonságos és zavartalan működésének, valamint a tőkepiac tisztaságának követelménye szempontjából. A tőkepiac működéséhez, a megalapozott döntéshozatalhoz – a részvénytulajdonosok érdekeinek védelmére is figyelemmel – ugyanis nélkülözhetetlen a felvásárlási szándék nyilvánossága, a nyilvánosan működő részvénytársaságok tulajdonosi struktúrájának áttekinthetősége, az erről nyilvánosan elérhető információk objektivitása. Mindezek miatt az MNB 20-20 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a DonaDöme Kft.-re és a Halmi út 46. Kft.-re.

Ki kicsoda a háttérben?

A BÉT adatai szerint az 5 százalékot meghaladó tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonosok a BIF-ben:

  • PIÓ 21 Kft.: 29,81 százalék (Schmidt Mária),
  • DonaDöme Kft.: 24,48 százalék (Nobilis Kristóf),
  • Budapest Ingatlan Holding Vagyonkezelő Zrt.: 19,84 százalék (Spéder Zoltán),
  • FHB Kereskedelmi Bank Zrt.: 10 százalék (Spéder Zoltán).

A BIF igazgatótanácsának elnöke Nobilis Kristóf, alelnöke pedig nem más, mint Spéder Zoltán. A Budapesti Ingatlan Holding Vagyonkezelő és az FHB is a kormánynál mostanában nem túl jól fekvő Spéderhez köthető.

A BIF-ben 29,81 százalékos részesedéssel rendelkező PIÓ 21 Kft. a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a tavaly kormánybiztossá kinevezett Schmidt Mária családi cége, amelyben rajta kívül még két gyermeke, Ungár Anna és Ungár Péter tulajdonosok. A PIÓ 21 Kft.-t Ungár Anna vezeti, aki idén április 1-jéig a BIF igazgatótanácsában is benne volt, de a közgyűlés visszahívta.

Tavaly novemberig a magyar államnak is volt 5 százaléknyi BIF-részvénye, amelyhez a magán-nyugdíjpénztári vagyon einstandolásával jutottak hozzá –

írta meg a HVG. Ezt a csomagot tavaly versenyeztetés nélkül, a felkínált áron eladták a Schmidt Mária-féle PIÓ 21 Kft.-nek. Csakhogy ez a lépés igencsak szabálysértő volt, a pakkot ugyanis fel kellett volna kínálni a többi részvényesnek is, a többiek azonban még csak ajánlatot sem tehettek. Az ügynek semmilyen versenyfelügyeleti következménye nem lett.

A HVG arról is írt, hogy erre az 5 százalékos pakettre lett volna még jelentkező, vélhetően emiatt a vásárlás miatt éleződött ki a feszültség a BIF-részvényesek között. A HVG cikke ugyan nem nevesíti ezeket az érdeklődőket, az Átlátszó azonban

azt írta, „több mint feltételezhető, hogy a nagyobb tulajdonostársakról, Spéderről és a forrásaink szerint a céges stratégiai ügyekben vele rendszerint együtt mozgó Nobilisról lehet szó”.