MVM: kormány kontra képviselők
A kormányfő többször kifejtett szándékaival szemben az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai Bizottságának energetikai albizottsága azt javasolja a kormánynak, hogy vizsgálja felül az energiatermelés, -kereskedelem, valamint a szállítóhálózat és rendszerirányítás szétválasztásának, azaz lényegében az MVM szétdarabolásának tervét.
A szakmai albizottság szerint a villamosipari- és gázhálózatokhoz való diszkrimináció mentesebb hozzáférést nem segítené elő, ha az energetikai termelő, kereskedelmi cégeket arra kényszerítenék, hogy a szállítóhálózatok infrastruktúrájában, illetve a rendszerirányításban lévő tulajdonrészeiket értékesítsék. A teljesen független szállítóhálózat és rendszerirányítás arra se lenne garancia a szakbizottság szerint, hogy az EU energetikai integrációt szolgáló hálózatfejlesztés könnyebben megvalósítható lesz.
Az albizottság azt a kompromisszumos megoldást sem tartotta igazán jónak, hogy a szállítóhálózati infrastruktúra maradjon a termelő, kereskedelmi cégek tulajdonában, a rendszerirányító viszont ettől teljesen független intézményként intézze a szükséges hálózatfejlesztéseket. Az Európai Bizottság javaslata szerint a független rendszerirányító által javasolt hálózatfejlesztéseket a termelőknek, kereskedőknek kötelező lenne finanszírozni. Az is nehezen is értelmezhető a szakbizottság szerint, hogy a MAVIR Zrt.-t, az átviteli hálózatot vagy a teljes MVM Rt.-t kellene-e privatizálni, magánbefektetők részére eladni.
A szakbizottság állásfoglalás-tervezete többek között foglalkozik az Európai Bizottság azon javaslatával is, hogy a tagállami szabályozó hatóságok függetlenségét miként kell erősíteni. A szakbizottság szerint mindez nem lehetetlenítheti el a nemzeti energiapolitikai koncepciók érvényesíthetőségét. A szabályozó hatóság hatáskörét továbbra is tagállami szinten kell meghatározni.
Az albizottság állásfoglalása - amelyben lényegében a kormánypárti és ellenzéki képviselők között egyetértés alakult ki - ellentétes azzal a kormányzati szándékkal, amely a hazai energetikai rendszert kézben tartó Magyar Villamosipari Művek szétválasztására és részleges privatizációjára irányul. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szakmai elemzésekre és uniós elvárásokra hivatkozva a közelmúltban egyértelműen kiállt az MVM két részre választása mellett. Érvei szerint ez szükséges az árampiac igazi liberalizációjához, a versenyhelyzet pedig alacsonyabb árakat fog eredményezni. Ez a lépés tehát a lakosság és a gazdasági szereplők közös érdeke.
A kormány álláspontjával nem értettek egyet az MVM vezetői, akiket aztán a legutóbbi közgyűlésen leváltottak. Szakmai körök és a parlamenti képviselők ugyancsak vitatják a tervezett szétdarabolást, mert szerintük az árak nem fognak csökkenni, a nemzeti energetikai érdekek viszont sérülhetnek. Ezt a véleményt tükrözi a parlamenti albizottság álláspontja is, jelezve, hogy a kormánynak nem lesz könnyű véghez vinnie az MVM-re vonatkozó elképzeléseit.