Munkaszüneti nap 2026: kiderült, melyik szombatokon kell dolgoznunk jövőre

2026-ben sem adják ingyen a munkaszüneti napokat Magyarországon.

2025. március 13., 10:02

Szerző:

A Nemzetgazdasági Minisztérium közzétette a 2026. évi munkaszüneti napok körüli munkarendről szóló rendelettervezetet. A 24.hu által kiszúrt dokumentum szerint jövőre az alábbi szerint alakulnak majd a hétvégi napokhoz közel eső munkaszüneti napok körüli extra szünetek pótlására szolgáló szombati munkanapok:

  • 2026. január 2. (péntek) helyett január 10-én (szombaton)
  • 2026. augusztus 21. (péntek) helyett augusztus 15-én (szombaton),
  • 2026. december 24. (csütörtök) helyett december 12-én (szombaton) kell majd dolgozniuk a magyaroknak.

A társadalmi egyeztetés során a véleményeket március 20-ig várják, a kozigazgatasiegyeztetes@ngm.gov.hu e-mail címen.

Átlag alatt vagyunk a munkaszüneti napok tekintetében

Szinte minden évben vitáznak arról, hogy munkaszüneti nap legyen a december 24-e vagy sem – írtuk meg nemrég. Tavaly ismét elutasították a kezdeményezést, így 2025-ben még biztosan dolgozni kell ezen a napon. Azonban előfordulhat, hogy a jövőben ez a nap is munkaszüneti nappá válik, és a sor akár még bővülhet is.

Legalábbis a Pénzcentrum készített egy összehasonlítást, és rendezte az egyes tagállamokat az alapján, hogy hány munkaszüneti nap van az adott országban. Ezek alapján látszik, hogy az Európai Uniós átlag 13 munkaszüneti ünnepnap. Magyarország az átlag alatt helyezkedik el a 11 nappal, azonban nem hazánk az utolsó. Van olyan ország, Spanyolország, ahol csak 9 olyan nap van az évben, amikor nem kell dolgozni egy ünnepen. Romániában van a legtöbb munkaszüneti nap, ott 17 ez a szám.

Így hatnak a munkaszüneti napok a gazdaságra

Egy munkaszüneti nap csökkenti az adott hónapban, évben ledolgozott munkaórák számát, ami főleg az ipari termelés és az exportorientált szektorok esetében jelenthet visszaesést. Abban az esetben, ha nincs lehetőség a kiesett munkaórák későbbi pótlására, akkor az hatással lehet a GDP-re is. Azonban nem csupán az iparban érződhet a hatása, mivel egy új ünnepnap azzal is járhat, hogy a munkáltatók kénytelenek fizetett szabadnapot biztosítani a dolgozóknak. Emellett azokban a szektorokban, ahol a munkaszüneti napon is dolgoznak a munkavállalók, a munkáltató kénytelen túlórát vagy bérpótlékot fizetni, ami miatt nőhetnek a bérköltségek. Valamint a kereskedelemben is lehet forgalomcsökkenés, ami kieső bevételt jelent.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: congerdesign via Pixabay)