Mr. E. a bíróság előtt

A müncheni tartományi bíróságon megkezdődött Bernie Ecclestone, a Forma–1 vezérének pere. Az ügyészség különösen súlyos vesztegetéssel és hűtlenségre való felbujtással vádolja a nyolcvanhárom éves üzletembert. Ha a bíróság bűnösnek találja, tíz évig terjedő börtönbüntetést szabhat ki rá. KASZA LÁSZLÓ írása a vádról és a vádlottról.

2014. május 13., 11:06

Nem kizárt, hogy Uli Hoeneß, az FC Bayern három és fél évre ítélt elnöke prominens rabtársat kap a landsbergi börtönben, ahol annak idején Adolf Hitler írta a Mein Kampfot. Bernie Ecclestone – vagy ahogy az angol sajtó nevezi: Mr. E. –, a Forma–1 milliárdos vezére költözhet be a szomszédos cellába. Ez persze még odébb van. Előbb jogerős ítéletre van szükség. Az elsőfokút szeptemberre várják. A feltételezhető fellebbezések miatt végleges döntés csak évek múlva lesz, Hoeneß addigra már feltehetően kiszabadul.

Ecclestone ügye tehát egy ideig foglalkoztatja még a világsajtót. Lesz mit írni. Ez a „kis termetű nagy ember” (The New York Times) korunk egyik legkirívóbb figurája. Az autóversenyek korábbi káoszából építette fel és működteti szórakoztató impériumát, a Forma–1 nevű vándorcirkuszt. „Mindig a törvényesség határán, de azt soha át nem lépve dolgoztam!” – határozta meg üzleti krédóját. Most kiderül, hogy a vitatott esetben is így tett-e.

Ecclestone tárgyalása első pillanatától a rutinos, jó humorú, gyors észjárású tárgyalópartner benyomását keltette. A bíró kérdésére, hogy neve német (Ecclestone) vagy angol (Ecclest’n) kiejtését kívánja-e használni, mosolyogva mondta: „Mindkettőt értem.” Angolosnak mondott humort érzékeltetett az a válasza is, amelyet családi állapotára (nős-e vagy elvált) adott: „Mindkettő! Jó emlékeim vannak az első feleségemről is.”


A folytatás aztán persze nem volt ilyen könnyed. Az ügyészség ugyanis azzal vádolja Mr. E.-t, hogy 32 millió euróval megvesztegette Gerhard Gribkowsky bankárt, a Bayerische Landesbank (BayernLB) korábbi igazgatóját. Ezért Gribkowskyt három évvel ezelőtt már elítélte nyolc esztendő börtönre az a bíró, aki előtt most Mr. E. áll. „A vesztegetéshez két szereplő kell. Aki veszteget, és aki hagyja magát megvesztegetni” – mondta vádbeszédében az ügyész. Szerinte Bernie Ecclestone az első kategóriába tartozik.

Az ügy érdekessége, hogy a 32 millió euró vándorlásának tényét ügyész és vádlott egyformán adottnak tekinti. Véleményük a miért kérdésre adott válasznál tér el. Mr. E. azt mondja, azért fizetett, mert a bankár megzsarolta. A vádirat szerint viszont azt akarta elérni, hogy a BayernLB annak a cégnek adja el a Forma–1 birtokában lévő részvényeit, amelyet Ecclestone választott ki, és amelyre befolyása van.

Az ügy bonyolult. A közérthetőség kedvéért kezdjük elölről: Bernhard Charles Ecclestone – így az anyakönyvében rögzített teljes neve – a hetvenes évek óta a Forma–1 meghatározó személyisége. Ő szervezte meg a versenyek piaci hasznosítását, amire meghatalmazást kapott az Autóversenyző Világszövetségtől. Ő honosította meg a versenyeken a szalaghirdetéseket és ő létesítette a VIP-páholyokat. Személyesen tárgyalt és egyezett meg minden versenyzővel, a pályatulajdonosokkal, a tévétársaságokkal. Üzleti alapelve a titoktartás volt – ezt minden szerződő féllel aláíratta. „Abból indulok ki, hogy senkinek semmi köze ahhoz, hogy mekkora a vagyonom, és hogyan tettem rá szert” – mondta el a Financial Times riporterének.

Titkolózásával elérte, hogy birodalma bonyolult struktúrájában, a szerződések szövevényében csak ő ismerte ki magát. Milliárdokat keresett. Kijelentései, hogy tiszteli Hitlert, mert „képes volt elintézni bonyolult ügyeket”, illetve hogy a „demokrácia időpocsékolás”, mindenekelőtt szélsőjobboldali politikai és társadalmi körökben tették népszerűvé, ők alkották táborának jelentős részét. De egész magatartása, a Forma–1 vezetése is diktatórikus volt.

Karrierjében súlyos szívbetegsége jelentett fordulópontot. 1996-ban alapítványt hozott létre, és vagyona egy részét akkori felesége és két lánya javára ebbe fektette be. Így gondolta megóvni őket halála esetén az óriási örökösödési adótól. A vagyon másik része, mintegy hatszázmillió euró különféle állomásokon keresztül a BayernLB birtokába került. Ennek volt egyik igazgatója Gerhard Gribkowsky. A bank úgy döntött, hogy eladja a részvényeket.

A vádirat szerint Ecclestone megvesztegette Gribkowskyt harminckétmillió euróval, hogy egy általa kiválasztott cégnek adják el a részvényeket. Így próbált lehetőséget teremteni arra, hogy visszavásárolhassa azokat, mert gyógyulása után megbánta az üzletet. Gribkowsky teljesítette a megbízást, Ecclestone pedig különféle alibicégeken keresztül átutalta neki a pénzt. Ennek az volt a feltétele, hogy a bankár elintézte: provízió címén utaljanak át Ecclestonenak harmincmillió eurót. Ez is megtörtént. A Forma–1 vezére tehát kis ráfizetéssel nagy nyereségre tett szert. Most azt mondja, hogy azért fizetett Gribkowskynak, mert az megzsarolta. Azzal fenyegette, hogy közli az angol hatóságokkal trükkjét az alapítvány életre hívásának igazi okáról, az örökösödési adó fizetésének megkerülési szándékáról.

A tárgyaláson Ecclestonét Németország egyik legismertebb, gazdasági kérdésekre szakosodott ügyvédje, Sven Thomas védi. Ő képviselte korábban Otto Lambsdorff grófot, az FDP pénztárnokát és a Deutsche Bank korábbi elnökét, Rolf Breuert is. Thomas bejelentette, dokumentumokkal fogja igazolni védence ártatlanságát. Ezek úgymond bizonyítják, hogy Gribkowsky valóban zsarolta Ecclestonét.

Bármi legyen is a per kimenetele, valószínűtlen, hogy Ecclestone, aki októberben lesz nyolcvannégy éves, megőrzi vezéri pozícióját a Forma–1-ben. „Az egyeduralkodók ideje lejárt” – mondta a Ferrari elnöke, Luca di Montezemolo. Szerinte menedzsercsoport fogja irányítani a versenyszervezést, ahogy az minden nagyvállalatnál szokás.

Persze az autóversenyeknek millió rajongójuk van világszerte. De rohamosan nő azok száma is, akik a betiltásukat követelik. Szerintük ez a világ legeszementebb úgynevezett sportja. Úgynevezett, mert a „sport” kifejezés testedzést vagy szellemi erőfeszítést jelent. Az autóversenyek pilótái viszont mozdulatlanul ülnek órák hosszat a volán mögött. Ezen túl az egész a szereplőkre s a közönségre egyaránt életveszélyes, környezetszennyező, energiapocsékoló cirkusz, amely kizárólag a kíméletlen üzletembereknek ad lehetőséget adócsalásra, meggazdagodásra. Lásd Mr. E. esetét...