Mol-INA: a vég kezdete vagy a kezdet vége?
Bár a kisbefektetők továbbra is keveslik a Mol vételi ajánlatát a horvát olajcég részvényeire, a tegnapi határidőig újabb ajánlattevő nem jelentkezett, még a konkurens osztrák OMV sem, pedig ők sokáig lebegtették ezt a lehetőséget. A felvásárlás kezdeti szakasza ezzel véget ért, a folytatásban dől el, milyen részesedést tud szerezni a magyar vállalat, amely tartja az árat. Így most a részvényeseken múlik, eladnak-e ennyiért vagy megőrzik az értérkpapírjaikat.
Kedd délutánig 7736 INA-részvényre fogadták el tulajdonosaik a Mol ajánlatát, miközben az ajánlat 3 millió részvényre, az INA 31 százaléknyi részére szól. A Mol részvényenként 2800 kunás (keddi napi árfolyamon 94 708 forint) vételi ajánlata szeptember 5-én jelent meg a horvát hivatalos közlönyben, ezt követően 28 napon át, vagyis október 3-ig érvényes a magyar olajtársaság ajánlata, amely összesen mintegy 8,68 milliárd kunát (1,72 milliárd dollár) ér.
Az elmúlt hetekben a horvát sajtó úgy értékelte, hogy a kínált ár rendkívül alacsony, még a jelenlegi tőzsdei árfolyam is magasabb nála. Ez utóbbiban szerepe lehetett a Mol terjeszkedését nehezíteni akaró OMV-nek, amely egyfajta revansot akar venni a magyar olajcég felvásárlásának meghiúsulásáért. A jelek szerint fel akarták hajtani az INA-részvények árát, ami részben sikerült is. A vérszemet kapott kisrészvényesek már 3500 kuna körüli árban reménykedtek, ezt azonban most vélhetően el kell felejteniük. Még egy bő hetük van rá, hogy eldöntsék: biztosra mennek és most eladnak, vagy kivárnak és kockáztatnak.
Szakértők egyébként azon a véleményen vannak, hogy a mostani negatív nemzetközi hangulatban, amikor az olajpapírok árai mindenhol csökkennek, a Mol ajánlata reálisnak tekinthető. Ugyanígy vélekedik az INA vezetése is, amely a múlt héten elfogadhatónak ítélte a Mol ajánlatát, és az INA elnöke és elnökségi tagjai - horvát lapjelentések szerint - maguk is bejelentették, hogy saját INA-részvényeik egy részét eladják a magyar cégnek.
A horvát olajipari konszern több mint 44 százaléka állami tulajdonban van, a Mol eddigi tulajdoni részesedése 25 százalék plusz egy részvény, azt a Mol 2003-ban vásárolta meg. Most többségi tulajdont akar és részvénycseréről tárgyal a horvát kormánnyal is. A Reuters kedden már 19 százaléknyi kormánytulajdon elcserélésének lehetőségéről tudott. Ily módon, ha netán a közkézi részvényekre tett ajánlata sikertelen maradna, akkor később elegendő lenne a Mol számára akár csak 6 százaléknyi INA-részvényt szerezni, hogy övé legyen a többség az INA-ban, és ezt tőzsdei vásárlással is elintézheti.