Mellár megint beszólt Orbánéknak: pont fordítva kellene
A költségvetési kiigazításnak a nagyobbik részét, 450 milliárd forintot a bevételek növelése adja, és csak kisebb része, 300 milliárd forint a kiadáscsökkentés. Úgy vélte: sokkal szerencsésebb lett volna egy fordított leosztás – jelentette ki Mellár Tamás közgazdász a Magyar Televízió Az Este című műsorában.
A közgazdász szerint a stabilizációnak elengedhetetlen eleme lenne az, hogy beinduljon a hazai termelés és a hazai piacok.
Vannak pozitív elemei is a költségvetésnek. Nagyon fontos dolog: a kormány számot vetett azzal, hogy reális növekedési pályát jelöljön ki, és a 1,5 százalékos pálya elég megalapozott. Pozitív dolognak nevezte Mellár azt is, hogy a költségvetés a Széll Kálmán Tervhez képest nem 550, hanem 750 milliárd forintos megtakarítással számol. Miután a következő esztendőre korábban 3, most 1,5 százalékos növekedéssel számoltak, ezért egy nagyobb kiigazításra van szükség, ez a 200 milliárdos többlet ezért merült fel – tette hozzá.
Beszélt arról is, hogy a költségvetési kiigazításnak a nagyobbik részét. 450 milliárd forintot a bevételek növelése adja, és csak kisebb része, 300 milliárd forint a kiadáscsökkentés. Úgy vélte: sokkal szerencsésebb lett volna egy fordított leosztás. A bevételek növelése alapvetően egy átmeneti dolog lehet, sok mindentől függ, hogy a gazdaság teljesítménye milyen lesz, a kiadások csökkentése pedig sokkal stabilabb alapokat adhatott volna – érvelt Mellár Tamás.
A közgazdász hangsúlyozta: a 0,2 százalékra tervezett fogyasztásnövekedés azt is jelzi, hogy a kormány nem tud számolni a belső piacok megindulásával, márpedig a stabilizációnak elengedhetetlen eleme lenne az, hogy beinduljon a hazai termelés és a hazai piacok. Ehhez azonban 2-3 százalékos fogyasztásnövekedésre lenne szükség, aminek az alapjai 2012-re nem teremtődnek meg. Vagyis, ha a beruházások nőnek 3 százalék körül – ami egy optimista becslés – akkor az exportnak jelentősen bővülnie kell, hogy a tervezett 1,5 százalékos növekedés tartható legyen. Így a stabilizáció, ami a gazdasági növekedés megerősödését jelentheti - bizony tovább fog csúszni valószínűleg 2013-ra – szögezte le Mellár Tamás.