Megtorpant a magyar GDP
A Portfolio.hu korábban 14 szakértőt kérdezett meg a várható növekedéssel kapcsolatban: ők 1,5-2,7 százalék közötti szórásban előlegezték meg az adatokat. A 14 elemzői vélemény átlaga 2,1 százalék volt, ami hajszállal optimistább, mint a 2 százalékos hivatalos adat.
Ez azonban a nyers adat, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,4 százalékkal bővült a GDP volumene. A valós gazdasági folyamatokat ebben az évben (kivételesen) a kiegyensúlyozottnál jobban reprezentáló, kiegyensúlyozás előtti adatok szerint a III. negyedévben 1,8 százalékkal növekedett a bruttó hazai termék volumene.
2016 harmadik negyedévében – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint – a második negyedévhez mérten 0,2 százalékkal bővült a bruttó hazai termék volumene.
Forrás: KSH
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében arról írt: kedvező őszi betakarítási adatok alapján a mezőgazdasági termelés a második negyedévhez hasonlóan 10 százalék felett nőhetett. A piaci szolgáltatások tartósan jó bővülése a bérek emelkedésének, az emelkedő foglalkoztatásnak és a visszafogott inflációs környezetnek köszönhető. Az ipar és az építőipar gyengébb teljesítménye átmeneti hatásokkal magyarázható.
Az építőipar – a KSH megfogalmazása szerint – „továbbra is mérsékelte a növekedést” (Ez magyarul zuhanást jelent, január és szeptember között 20,7 százalékos volt a visszaesés.)
Az első negyedévben a magyar gazdaság csak 0,9 százalékkal növekedett: kifogytak az előző uniós támogatási ciklus pénzei, és emiatt megrogyott az építőipar. Ráadásul a Magyarországon termelő autógyárak sem tudtak hozzájárulni a GDP-növekedéshez a kedvezőtlen nemzetközi folyamatok miatt.
A harmadik negyedéves magyar GDP-adat Európai Uniós összehasonlításban is halovány. Az Eurostat által kedden közzétett adatok szerint a magyar GDP uniós összehasonlításban a lista alsó harmadában helyezkedik el az éves és negyedéves bázison számolt adatok alapján egyaránt. A listát egyébként Bulgária (0,8%), Portugália (0,8%) és Szlovákia (0,7%) vezeti. Az Eurostat összesítése még nem teljes: a 28 tagállamból csak 21 adatai állnak rendelkezésre.
A KSH december 6-án teszi közzé a bruttó hazai termék 2016. harmadik negyedévéről szóló második becslését.