Mégis lesz adócsökkentés?
Lesz jövőre adó- és járulékcsökkenés - ígérte sajtótájékoztatóján Veres János pénzügyminiszter, ellentmondva ezzel a kormányfő korábbi kijelentésének. Igaz, feltételként a jó első féléves eredményeket szabta meg. Emiatt a konkrétumokról csak a nyáron lehet elkezdeni egyeztetni.
A miniszter felettébb optimistán ítélte meg a magyar gazdaság és költségvetés helyzetét. A frissen közzétett statisztikai adatokra hivatkozva annak a véleményének adott hangot, hogy a konvergencia program nehezén már túl vagyunk, a GDP növekedése gyorsulni fog, nőni fog a lakossági fogyasztás, csökkenni viszont az infláció és az államháztartás hiánya. Ez utóbbi éves szinten négy százalék alatt marad majd.
Veres - alighanem válaszként Orbán Viktor nemrég tett kijelentésére - kiállt az állami beruházások folytatása mellett. Ezek nélkül szerinte a GDP egy százalékkal alacsonyabb lenne. A pénzügyminiszter a forint erősödését is a gazdasági helyzet javulásának bizonyítékaként említette. Az általános derűlátásálól csak egy kivételt tett: óvatosságra intett a kedvező mezőgazdasági termelés GDP növekedésre tett hatását illetően. Nem tartotta megalapozottnak azokat a külföldi véleményeket, amelyek szerint a kedvező mezőgazdasági eredmények akár jelentősen is növelhetik a gazdaság bővülési ütemét. Éppen ezért úgy vélte, még nincs ok a GDP-prognózis módosítására, a kormány továbbra is az idén 2,4 százalékos GDP növekedéssel számol.
A miniszteri optimizmust szakértők csak részben osztják. A nemzeti össztermék növekedését és a büdzsé hiányának csökkenését illetően az idei kormányprognózist reálisnak tartják, hosszabb távon viszont kételyeket fogalmaznak meg. Elemzők szerint nem vagyunk túl a nehezén, mert a gazdaság kiegyensúlyozott pályára állításához szükséges nagy reformok csak kis részben valósultak meg, az eddigi eredmények inkább a megszorításokból erednek. Ezek pedig csak átmeneti eredményeket hozhatnak, a tartós növekedéshez nem elegendőek. Adócsökkentésnek is csak akkor van értelme, ha az a jelenlegi rendszer átfogó átalakításával párosul és érezhető ösztönzővé válik a gazdasági szereplők számára.