Viszont négy országban csökkentek az árak az elmúlt évtizedekben: Görögország (28 százalékos csökkenés), Olaszország (13 százalékos csökkenés), Ciprus (8 százalékos csökkenés) és Spanyolország (3 százalékos csökkenés).
A Eurostat szerint 2010 és 2021 között a lakásárak 34 százalékkal, a bérleti díjak pedig 16 százalékkal emelkedtek.
Magyarországon a lakásbérlés 45 százalékkal nőtt 2010 óta, ami a hatodik legnagyobb drágulás az unióban. A Duna House adatai szerint például az albérletekért átlagosan 150 ezer forintot kell fizetni havonta a fővárosban, ahol egy belvárosi lakást 850 ezer – 1 millió forint közötti négyzetméteráron lehet megvásárolni.
A GKI friss szeptemberi felmérése szerint Budapesten a használt lakásoknál 4-5, az új építésűeknél pedig 7-8 százalékos áremelkedés várható. A főváros vezetése közben azt szeretné, hogy több legyen a megfizethető bérlakás.
(Kiemelt képünk illusztráció. Egy felújított 10 emeletes panelház színes homlokzati festéssel a főváros 3. kerületében a Lajos utca 142. szám alatt. Az utca számos barokk, copf, klasszicista és romantikus stílusú, részben műemléki jellegű, részben műemléki védelem alatt álló épülete között üde színfolt a hangulatos színezés. A 30-40 éves panel-épületek nem a mai energiafelhasználási, gazdaságossági szempontok szerint épültek, ezért időszerű a felújításuk. Magyarországon mintegy 8 ezer panelépület, illetve 800 ezer panellakás van. MTVA/Bizományosi: Balaton József)