Matolcsy miért nem tárgyalhat? Izgalmas találgatások indultak
A kormányfő szóvivője szerint a kormányzati megosztás indokolja, hogy ne Matolcsy György vezesse az IMF-fel asztalhoz ülő magyar tárgyalódelegációt, a kormány honlapján olvasható feladatkörök szerint azonban ez tévedés. Tavaly augusztusban ráadásul éppen Matolcsy tárcája közölte, hogy a hagyományosan a jegybankelnökhöz tartozó IMF-tárgyalói szerepkört a miniszter vette át.
A külgazdasági kérdések a kormányzati megosztás szerint a nemzeti fejlesztési miniszterhez tartoznak, ezért hozta azt a döntést a kormány, hogy a nemzeti fejlesztési miniszter vezeti az IMF-fel tárgyaló delegációt - mondta Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő az m1 Ma reggel című műsorában arról, hogy miért nem a gazdasági miniszter vezeti a tárgyalásokat. A kormányszóvivő szerdai bejelentése szerint a delegációt Fellegi Tamás fejlesztési miniszter vezeti, s tagja még Rogán Antal, a parlament gazdasági bizottságának vezetője, valamint Pleschinger Gyula pénzügypolitikáért felelős államtitkár. Szijjártóhoz hasonlóan nyilatkozott Rogán Antal is - írta a
HVG.Ezzel ellentétes értelmű szöveg olvasható azonban a Nemzetgazdasági Minisztérium felelősségi területeiről a kormany.hu honlapon. Eszerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak több más mellett külgazdasági területen alapvető feladata a magyar gazdaság általános és külgazdasági érdekeinek érvényesítése a kétoldalú nemzetközi gazdasági kapcsolatok terén, a magyar export lehetőségeinek bővítése, valamint a magyar külgazdaság-politika célkitűzéseinek képviselete és a magyar gazdaságdiplomáciai tevékenység szervezése. Ezt az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) számú kormányrendelet szabályozza. A fejlesztési tárca oldalának felelősségi területek pontja alatt olvasható szövegben azonban hasonlóra nincs is utalás.
Tavaly augusztusban a nemzetgazdasági tárca közleményben tudatta, hogy az IMF-ben a Magyarországot képviselő kormányzói posztot a jövőben a nemzetgazdasági miniszter tölti be, miközben ezt a pozíciót hagyományosan a jegybankelnök látta el évtizedek óta. Matolcsy szerepköre az IMF oldalán megtalálható táblázatból is kitűnik. Maga Orbán Viktor is Matolcsy Györgyhöz irányította az újságírókat tavaly nyáron, amikor az IMF-tárgyalásokról kérdezték.
Giró-Szász András kormányszóvivő szerdán meglepetésre jelentette be, hogy a magyar tárgyalódelegáció tagjai Király Júlia MNB-alelnök, Rogán Antal, Pleschinger Gyula, valamint Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter lesz. Matolcsy György tehát – pénzügyekért, költségvetésért, államadósságért felelős miniszterként – nem lesz ott, ami szokatlan, legalábbis a magyar gyakorlatot nézve: a kormány pénzügyére mindig jelen volt a korábbi megbeszéléseken.
Hogy miért alakult így, arról a hvg.hu által megkérdezett források is különbözőképpen vélekednek.
Szerdai cikkükbenerről kétféle verziót vázoltak fel: az egyik szerint Matolcsy György helyzetének gyengülését jelenti, hogy nem ő vezeti a magyar delegációt a tárgyalásokon az IMF-fel. A másik szerint viszont éppen ellenkezőleg, a kormányfő éppen hogy kimenteni akarta bizalmasát egy olyan helyzetből, amiben politikai értelemben csak veszíteni lehet, ezért került a képbe néhány olyan szereplő, akiknek elhasználódása politikailag nem olyan lényeges a kormányfő számára.Az IMF miatt hagyták ki
A
Népszabadság cikkébőlazonban egészen más derül ki: az IMF nem akarta Matolcsyt.a tárgyaláson résztvevők kombinációjáról aznap már hallani lehetett kormányzati folyosókon. A Népszabadság "megbízható kormányzati forrásra" hivatkozva azt írta: „az IMF nem akarta Matolcsy Györgyöt".
Giró-Szász András kormányszóvivő hivatalos bejelentése után a NOL úgy értesült, ez nem jelenti azt, hogy a miniszterelnöknek megrendült a bizalma Matolcsy Györgyben. „A miniszternek akkor kell távoznia, ha valamilyen külső nyomás, például az EU felől ezt kikényszeríti. Orbán Viktor a végsőkig ragaszkodik hozzá" – mondták a napilapnak kormányközeli források. Ha változtatni kell, a miniszterelnök várhatóan szétválasztja a Nemzetgazdasági Minisztériumot: a stratégiai tervezési tárca élén maradhat Matolcsy György, míg a másik rész, a Pénzügyminisztérium tárcavezetője valószínűleg Varga Mihály lenne. Forrásaink arra kisebb esélyt látnak, hogy Fellegi Tamás távozása esetén a miniszterelnök "jobbkeze" a feljesztési csúcstárca bársonyszékében landolhatna.
A miniszterelnököt ennél jelenleg jobban foglalkoztatja a Nemzeti Növekedési Terv, arra koncentrál. A tervek szerint Matolcsy Györgynek ezt mára, a kormányülésre kellett volna produkálnia (részletesen, ágazatokra bontva). A kormányszóvivő viszont közölte: a nemzeti növekedési tervvel a kormány meg kívánja várni a német kormány hivatalos álláspontját, Matolcsy pedig az MNB-vel kezd konzultációkat a pályáról. Emlékeztetett, hogy a jogi keretek lehetővé teszik a kormány számára, hogy a zárószavazásig, ha kell, módosítsa a 2012-es költségvetési javaslat makroszámait.