Már merünk többet vásárolni
Az áprilisi kiskereskedelmi adatok fordulat kezdetéről árulkodnak a lakossági fogyasztásban: hosszú idő óta először növekedett a forgalom az előző hónaphoz képest, bár tavalyhoz viszonyítva még mindig némi csökkenés figyelhető meg. A forgalom szerény mértékű visszaesése egyébként egész Európára jellemző, aminek oka alapvetően az üzemanyagok és élelmiszerek gyors drágulása és a rossz gazdasági hangulat.
A kiskereskedelmi termékforgalom áprilisban - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 1,5 százalékkal, az első négy hónapban 2,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. Az előző hónaphoz képest a kiskereskedelmi eladások volumene 0,4 százalékkal növekedett a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint. Márciusban még 3,7 százalékos volt a csökkenés.
Az adatok lényegében megfelelnek kontinensünk átlagának. Az Eurostat gyorsbecslése szerint az Európai Unió 27 tagállamában áprilisban átlagosan 0,8 százalékkal, az eurózóna országaiban 2,9 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom, azaz a lakosság mindenhol visszafogja a fogyasztást. Ezt elemzők a nemzetközi gazdasági helyzet hatásával magyarázzák, részben az ugrásszerű árnövekedéssel az energiánál és az élelmiszereknél , valamint az infláció ebből adódó felpörgésével, részben pedig a pesszimista hangulat miatti fogyasztói óvatossággal.
Hazánkban a naptárhatástól megtisztított adatok alapján az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek változatlan áras forgalma az első négy hónapban 1,8 százalékkal, áprilisban csak kis mértékben, 0,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. Áprilisban az eladások jelentős részét, 91 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) forgalma, valamint az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai egyaránt 0,1 százalékkal mérséklődtek.
Az iparcikk jellegű vegyes- és a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletek értékesítésének volumene meghaladta az előző év azonos hónapjának szintjét, a többi tevékenységcsoport forgalma csökkent. A legnagyobb mértékben a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikküzletek eladásai estek vissza. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma áprilisban 0,1 százalékkal mérséklődött az előző hónap szintjéhez képest.
Az áprilisi adatok a tavalyi forgalomhoz viszonytott csekély csökkenés ellenére arra utalnak, hogy a reáljövedelmek megindult emelkedését lassan a fogyasztás is követni fogja. Fordulatról egyelőre korai beszélni, ahhoz több hónapos növekedés szükséges, de erre utaló jel a csökkenés tempójának lassulása az első negyedévben és a kismértékű emelkedés áprilisban.