„Magyarország sikertelenül próbálja megállítani az alulfizetett orvosok exodusát”

„Magyarország sikertelenül próbálja megállítani az alulfizetett orvosok exodusát” – címmel jelent meg Rácz Gergő cikke a The Wall Street Journal blog oldalán.

2011. augusztus 23., 07:51

A kormány 100 ezer forintot (530 dollárt) ajánlott fizetésükön felül öt évre azoknak az orvosoknak, akik vállalják, hogy 10 évig Magyarországon maradnak és nem fogadnak el hálapénzt. Ez gyakorlatilag a programban résztvevők fizetésének megduplázását jelenti. Idézték Szócska Miklós egészségügyi államtitkár Hír Tv-nek adott nyilatkozatát, amely szerint „elkezdtük a harcot a lelkekért”.

A program azonban kudarcot vall, hiszen egyelőre alig száz fiatal orvos jelentkezett a meghirdetett 600 helyre – írta Rácz Gergő a Népszabadságra hivatkozva. Idézték Papp Magort, a rezidensszövetség vezetőjét, aki szerint a kezdő orvosok „szkeptikusak” az ösztöndíjjal kapcsolatban és mindössze tíz orvos érdeklődött náluk. Ennek az az oka, hogy az orvosok nem látják a garanciáját annak, hogy az öt év letelte után is elfogadható lesz a fizetésük.

A legfrissebb felmérés szerint a kezdő orvosok 74 százaléka azt tervezi, hogy külföldön fog dolgozni. A magyar egészségügyi rendszerből máris 1500 orvos hiányzik, ami veszélyezteti az egész rendszert. A helyzet ugyanakkor még rosszabbra fordulhat. Egy felmérés szerint 6000 orvos gondolkozik a távozáson, amennyiben nem lesz jobb a helyzetük.

Az orvosok 100 százalékos béremelést akarnak, ami 200 milliárd forintjába kerülne az országnak. A magyar orvosok még ebben az esetben is kevesebbet keresnének, mint az európai uniós átlag.