Lefejezhetik a MOL-t
Inogni látszik Hernádi elnöki széke a Molnál - Egy ideje már szinte tényként kezelik szakmai körökben Hernádi Zsolt távozását a MOL Nyrt. éléről. A szóbeszéd szerint a következő közgyűlésen a helyére Fellegi Tamás, jelenlegi nemzeti fejlesztési miniszter kerülhet. Az sem zárható ki, hogy a MOL vezér kényszerű távozásában a volt horvát kormányfő elleni vesztegetési per csak ürügy.
Lemondási hírét keltik a Mol vezérének, Hernádi Zsoltnak, aki gyanúsítottként szerepel a volt horvát kormányfő, Ivo Sanader ellen indított vesztegetési eljárásban. A horvát vádhatóság szerint Sanader 2008-, 2009-ben 10 millió euró kenőpénzt kapott a MOL-tól, hogy a magyarok irányítói jogokat szerezhessenek a horvát olajtársaságban - írta a
Népszava.A pénzt a vád szerint Hernádi Zsolt juttatta el hozzá. A MOL végül meghatározó tulajdonrészt szerzett a horvát cégben. A bíróságon a legutóbbi tárgyaláson bemutatták egy négyperces video felvételt, amelyen Hernádi és Sanader egy étteremben beszélget. A felvételen a két fél átadott egymásnak egy papírlapot, amire előzőleg Sanader valamit felírt. Sanader ügyvédje kifogásolta, hogy a bemutatott anyag egy 2 órás felvétel alaposan megvágott változata.
Szakmai körökben elterjedt az a hír, hogy a MOL legközelebbi közgyűlésén Hernádi Zsoltnak távoznia kell posztjáról. A találgatások során Fellegi Tamás neve is felmerült, mint a jelenlegi elnök-vezérigazgató utóda. Nem ez az első ilyen híresztelés. Korábban Nyerges Zsolt nevét emlegették, aki a Fidesz háttér embereként ismert.
A Népszavának nyilatkozó, neve elhallgatását kérő olajipari szekértő úgy vélte: az INA ügy inkább csak ürügy Hernádi Zsolt eltávolítására. Horvátországban sem Hernádi a per főszereplője, hanem Sanader. Szakértőnk elmondta: természetesen léteznek megvesztegetési ügyek a nagy nemzetközi cégek gyakorlatában is, amikor különböző üzleti, átutalási formákkal juttatják el a kenőpénzt az "ügyfélnek". Az üzletet azonban semmiképpen sem egy bekamerázott étteremben kötik meg.
Szakértőnk szerint az ügy kapóra jöhet Orbán Viktornak, hogy megszabaduljon Hernáditól, aki híresztelések szerint Csányi Sándor OTP vezér embere. Sokan úgy tudják, hogy mára jól kitapintható törésvonal alakult ki a kormányfő és a bankvezér között. A szakértő szerint a piac veszélyként érzékelné, ha az állami támadás túlságosan erős lenne a MOL ellen. Önmagában Hernádi távozása nem rendítené meg a bizalmat, de ha a többi vezetőt is felállítanák és a helyükre állami "csinovnyikokat" ültetnének az már jelentős károkat okozna.
Jelenleg a MOL alapszabálya szerint a tulajdonrész nagyságától függetlenül legföljebb 10 százalékos szavazati jog illeti meg a részvényest. Nagy kérdés, hogy ez a passzus kikerül-e az alapszabályból, és ha igen, milyen módon. Ha a közgyűlés nem tudja ezt elérni, akkor kormány parlamenti többségével élve, jogszabály módosítással, erőből érvényesítené az akaratát, ami szintén rossz üzenet lenne a befektetőknek - írta a Népszava.