Lázár János javaslata: bankpánik, gyengülő forint
Átgondolatlan és felelőtlen a Fidesz-frakció rögzített árfolyamon való végtörlesztésre tett javaslata – vélik az elemzők. A fő érvek: a bankszektor nem bírná el, de az érintett adósok többsége sem lenne képes előteremteni a szükséges összeget. A devizahitelek forinthitelre váltásába pedig ilyen feltételek mellett a bankok nem mennének bele - írta a hvg.hu. Az MSZP is kiakadt a javaslaton, a tőzsde nemkülönben.
A gazdagoknak segítene és a forintot gyengítené a Fidesz frakció javaslata, ami szerint lehetővé kell tenni, hogy a devizaadósok a már korábbi mentőcsomagban rögzített árfolyamokon egyösszegű törlesztéssel kiszálljanak a hitelből. Lázár János szerint 2-300 ezer emberen segíthetnének ilyen módon, ez a bankszektornak legalább 260 milliárd forintos azonnali veszteséget jelentene. A frankban ragadók pedig a már a felvetés nyomán is elindult forintgyengülés okozta veszteséget is el kell szenvedjék - írta az
Index.Egyösszegű végtörlesztés esetén a devizahitelesek mentésére szolgáló korábbi csomagban rögzített 180 forintos frank- és 250 forintos euró árfolyamon kell biztosítaniuk a bankoknak a hitelből való kiszállást, minden ezzel kapcsolatos költség őket terheli – ezt a javaslatot jelentette be Lázár János a Fidesz frakcióvezetője a kormánypártok kétnapos frakcióülése után Hajdúszoboszlón. (A frakcióvezető nem említett külön a jenhiteleseket, de a javaslat nyilván rájuk is vonatkozik, a jen rögzített árfolyam 2 forint/jen.)
A kormány elvileg vasárnap dönt arról, támogatja-e a javaslatot. Orbán Viktor ugyanakkor korábban is célzott arra, hogy a devizahitelesek mentésében van még tennivaló, az ősz arról fog szólni, hogy a veszteségmegosztást hogyan rendeznék a bankokkal. A felvázolt javaslat mindenesetre kis túlzással lenullázza az adósok veszteségét, és annak döntő részét a bankokra terheli: a bankok számára nemcsak az árfolyamkülönbség okozta tényleges veszteség, hanem a hitelekből kalkulált jövőbeni nyereség lenullázását is jelenti javaslat.
Nem egyeztettek
A kormány nem egyeztetett a Bankszövetséggel az rögzített árfolyamon való törlesztés lehetőségéről - közölte Müller János, a bankszövetség főtitkára. Nem tudunk arról sem, hogy akár a frakcióban számítások készültek volna a javaslat következményeiről, mindenesetre a bankszektor egészére vetítve, tömeges visszaadás esetén százmilliárdokról, a bankadó okozta veszteséget jóval meghaladó tételről lehet szó.
Kérdés persze, ki tud előtörleszteni: elvileg csak az, akinek a kezében ott van a tőke. Lázár János szerint viszont fel lehet venni forinthitelt is a kiszálláshoz, ugyanakkor a erre külön nem tartalmaz megoldást a javaslat. Ha tartalmazna, akkor az már gyakorlatilag azt jelentené, hogy bárki besétálhat a bankba, és 180 forintos árfolyamon forintra válthatja a frankhitelét, megszabadulva az eddigi és a jövőbeni árfolyamveszteség döntő részétől. Lázár azonban az Index kérdésére úgy fogalmazott, hogy a 1,5 millió devizahiteles közül várakozásaik szerint 2-300 ezer emberen segítene a javaslat.
Gyengült a forint
A jegybank közleménye szerint csak olyan megoldás jöhet szóba, ami nem veszélyezteti a bankrendszer stabilitását. A Lázár-bejelentésre a BÉT esni, a forint gyengülni kezdett. Tíz százalékos árfolyamesés miatt felfüggesztették az OTP részvények tőzsdei kereskedését - hangzott el a
Klubrádióban.Az elemzők szerint nem lehet egy csapásra ekkora devizahitel-állománytól megszabadulni: a Lázár-javaslat csak a hitelesek egy nagyon szűk körének kínál lehetőséget a kiszállásra, amennyiben ezt saját megtakarításaikból fizetnék.
Ahhoz, hogy az ország ekkora devizaadósságtól megszabaduljon, a háztartásoknak nagyságrendileg hirtelen 4000 milliárd forint megtakarításra lenne szüksége, vagy ennyivel kéne egy szempillantás alatt leépíteni az államadósságot – erre pedig nincs forrás. A hvg.hu által megkérdezett elemők szerint hosszú évek sziszifuszi munkájával lehet csak ettől megszabadulni: reálisan más megoldás nincs. A javaslat, amellett, hogy átgondolatlan, az elemzők szerint jogi aggályokat is felvet. Magánjogi szerződésekbe ilyen módon harmadik személy nem szólhat bele.
MSZP: jószándékú, de meggondolatlan
Józsa István a parlament gazdasági bizottságának MSZP-s alelnöke szerint, jószándékú, de meggondolatlan a kormánypártok devizahiteleseket megsegítő új javaslata. Mint fogalmazott, a javaslat pont azoknak nem segít, akiknek a legnagyobb szükségük lenne rá.
Az LMP szerint a tehetőseket segíti a Fidesz javaslata. Schiffer András frakcióvezető úgy fogalmazott: a bankokat azért szorítják meg, hogy azok előtt nyissanak lehetőséget a végtörlesztésre, akik egyébként is képesek egy összegben visszafizetni a hitelüket. Szavai szerint a Fidesz „nem először és nem utoljára (…) úgy csinál, mintha megoldana egy problémát, közben pedig a felső réteget, a gazdagokat gazdagítja tovább”.