Korunk egyik legnagyobb szégyene: a neoliberalizmus

Naomi Klein kanadai újságíró kapta az első alkalommal kiosztott Warwick-díjat. The Shock Doctrine című könyve a neoliberális gazdaságpolitikát vizsgálja, amelyet a szerző "katasztrófakapitalizmusnak" nevezett.

2009. február 25., 11:14

A szerző 2007-ben megjelent művében azt állítja, hogy a kormányok és a nagyvállalatok az ázsiai cumamihoz hasonló természeti katasztrófákat, és az iraki háborúhoz hasonló ember által előidézett megrázkódtatásokat használják fel az üzletbarát politika keresztülviteléhez.

– A The Shock Doctrine (Sokk doktrína) egy briliáns, provokatív, kiválóan megírt nyomozás korunk egyik legnagyobb szégyenéről - mondta China Mielville fantasyíró, a bíráló bizottság elnöke.

Naomi Klein 50 ezer fontot (16,8 millió forintot) kap a kétévente kiosztott díj mellé, amelyet a Warwick Egyetem alapított a kimagasló angol nyelvű munkák, beleértve a fordítások elismerésére.

– Egy korban, amikor gyakran rossz hírek érkeznek a könyvpiac felől, különösen a többi remek könyv sorát tekintve fantasztikus egy olyan ragyogó új díjban részesülni, amely támogatja az írást - idézi az MTI a Klein által kiadott közleményt.

A díjra eredetileg hat írót jelöltek, végül négy maradt fenn a rostán. Klein Enrique Vila-Matas spanyol, Lisa Appignanesi lengyel születésű, és Francisco Goldman amerikai íróval volt versenyben a kitüntetésért.

15:58

A nyugdíj összegének növelése érdekében többféle társadalombiztosítási megállapodás köthető, amelyek lehetővé teszik a szolgálati idő és az alapkereset bővítését is, így biztosítva a magasabb nyugdíjat, illetve az elégséges szolgálati időt a jövőben.