Költségvetés: ennyit a szolidaritásról

Két ellenzéki párt is alternatív költségvetési javaslatot nyújtott be, amelyek szinte csak a 3 százalékos hiány tartásában egyeznek meg a kormány álláspontjával. Az MSZP és az LMP is igazságtalannak tartja az egykulcsos adót, s mindkét párt azt javasolja, hogy inkább a munkára rakódó terheket csökkentsék. A zöldek újítása az ökoadó lenne, a szocialisták pedig egyszeri segéllyel segítenék a nyugdíjasokat. Alternatív javaslatok a sokat bírált költségvetésre.

2010. november 22., 07:32

Szekeres Imre az MSZP gazdaságpolitikai kabinetvezetője a Népszavának nyilatkozva kifejtette, hogy a Fidesz költségvetése megalapozatlan, s minden idők legfelelőtlenebb tervezete. Szerinte ugyanis azok a bevételek, amelyekkel a kormány számol, rendkívül bizonytalanok.

A szocialista politikus emellett azt is kiemelte, hogy a tervezett büdzsé teljes mértékben igazságtalan, hiszen a 16 százalékos adórendszer a szegényebbek kárára a tehetőseknek segít.

A szocialisták ehelyett azt javasolják, hogy a munkajövedelmek után ötmillió forintig 16, az afölötti rész után 32 százalékkal kelljen adózni. Nem értenek egyet az adójóváírás összegének és határának csökkentésével, és megtartanák a nem munkából származó jövedelmek terheit. Számításaik szerint ez 522 milliárd forint bevételt tartana bent a gazdaságban. A társasági adók szinten tartása pedig 247 milliárd többletet jelentene.

Mint Szekeres Imre, az MSZP gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője kifejtette: semmilyen foglalkoztatás növelő vagy növekedést ösztönző hatása nincs az 50-500 millió forint közötti profitot elérő cégek adócsökkentésének. A két intézkedés összesen 769 milliárd forint bevételi többletet jelentene 2011-ben.

Az MSZP szerint elkerülhető a munkavállalók nyugdíj megtakarításainak államosítása és az ebből fakadó társadalmi feszültség, ezért a magánnyugdíj pénztártagok eddigi megtakarításaiból indokolatlan 530 milliárd forintot államosítani és a jövőre elkölteni.

A munkahelyek megőrzése és bővítése érdekében viszont a vállalatok, vállalkozások, intézmények által fizetett járulékot 3 százalékkal csökkentenék 2011-ben, ami 135 milliárd forintos kisesét jelentene a büdzsének.

A szocialisták azt is javasolják, hogy a családi pótlékot emeljék meg 10 százalékkal (35 milliárd forint) annak érdekében, hogy az értékállóság biztosítható legyen. A párt kedvezne a nyugdíjasoknak is, a szocialisták ugyanis 3,8 százalékos emelés helyett 4,8 százalékos növelést javasoltak. Szintén a nyugdíjasoknak kedvezne az a tervezet, ami egyszeri segélyt nyújtana nekik. Az alacsony összegű nyugdíjak növelését is javasolták a méltányossági nyugdíjkassza 250 millió forinttal való emelésével. "A társadalmi szolidaritás fejeződjön ki abban, hogy segítjük az idős, nehéz helyzetben élő nőket és férfiakat" - írják.

Az LMP az ökoadóban bízik

Fenntarthatóság és szolidaritás címen alternatív költségvetési koncepciót dolgozott ki a Lehet Más a Politika is. Scheiring Gábor a párt gazdaságpolitikusa lapunknak nyilatkozva kifejtette, hogy a javaslat kidolgozása során a felelősség, a fenntarthatóság és szolidaritás rendezői elveit tartották szem előtt, ami szöges ellentétben áll a kormány politikájával. Mint fogalmazott, javaslataik zászlóshajója az ökoadó, ami számításaik szerint 220 milliárd forintos többletbevételhez juttatná az államkasszát.

Az LMP szakítana a kormányzat jelenlegi elképzeléseivel is és négysávos progresszív jövedelemadó-rendszert vezetne be, miközben visszaállítanák a tőkejövedelmek adóját. Emellett megtartanák a kormányzat szektorális adóit, vagyis az úgynevezett Robin Hood adókat.

A kiadási oldalon egy ötszázalékos járulékcsökkentést képzelnek el, ami körülbelül 300 milliárd forintos kiadást jelentene. Erre a munkahelyteremtés miatt lenne szükség - hangsúlyozta a politikus.

Scheiring Gábor azt is kiemelte, hogy nagyobb hangsúlyt fektetnének az állampolgári részvételre, ezért kidolgoztak egy államépítési csomagot is. Ebben azt javasolják, hogy a független intézmények megfelelő költségvetési támogatásban részesüljenek. A politikus úgy vélte ugyanis, hogy nem helyes a Költségvetési Tanács támogatásának csökkentése, ehelyett ezt növelni kellene, csakúgy mint az ombudsmanok és a civil szervezetek állami támogatását.

Az LMP gazdaságpolitikusa szerint szükség lenne egy 50 milliárdos egészségügyi csomagra is, aminek a legfontosabb célja a megelőzési programok támogatása lenne. Scheiring Gábor elmondta, hogy a háziorvosok rendelkezésére állna egy keretösszeg, amit a betegségek megelőzésével kapcsolatos gyógymódokra, programokra használhatnának fel.

A Jobbik többnyire támogatja a Fidesz javaslatait, de szerintük azok nem fenntarthatóak

A Jobbik alapvetően egyetért azzal a célkitűzéssel, hogy a kormány nem megszorításokkal akarja a mozgásterét növelni, hanem a multinacionális cégeket és az egyes szektorokat adóztatja - nyilatkozta lapunknak Hegedűs Tamás a párt gazdasági politikusa. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a kormány által megjelölt prioritások nem tükröződnek a költségvetésben. "A kormány szóban nagy hangsúlyt fektetett az egészségügy és az oktatás támogatására, ennek ellenére a számok nem ezt az akaratot jelenítik meg. Hatékony nemzet pedig csak egészséges és tanult emberekből jöhet létre" - fogalmazott a politikus.

Hegedűs Tamás a párt költségvetési javaslatairól szólva azt is kiemelte, hogy a Jobbik a progresszív adóztatás híve, szerintük egy háromkulcsos rendszer megfelelőbb volna az egykulcsos helyett.

A kormány által benyújtott költségvetésben kifogásolta, hogy a rengeteg egyszeri tétel miatt nem biztosítható a fenntarthatóság. Emiatt pártja azt javasolta, hogy tárgyalják újra a magyar államadósság kérdését, így mire kifutnak a válságadók, meglenne a kiesett bevételek forrása.

Hegedűs Tamás arra is rámutatott, hogy nem látják még, mitől indul majd be a magyar gazdaság. Szerintük például jóval jobban szem előtt kellene tartani az egészségturizmus, valamint a vidékfejlesztés kérdését is - írta a

Népszava.