Kisajátítási példa
Gyöngyöshalász határában, közel az M3-as út felhajtójához a helyi önkormányzat földtulajdonnal rendelkezik. Ezt a szántóként bejegyzett területet már évek óta szeretnék kiegészíteni, hogy aztán átminősítve (és közművesítve) ipari parkot, logisztikai centrumot alakíthassanak ki, ami a község fölvirágoztatását alapozhatná meg. A polgármester mintegy három éve kezdte is győzködni az érintett tulajdonosokat, hogy járuljanak hozzá az elővásárlási jog bejegyeztetéséhez. Csakhogy ők – én sem – nem járultak hozzá.
Mintegy másfél éve aztán egy helybéli (elég nagy)vállalkozó, aki kft.-t alapított a önkormányzattal közösen, előállt egy árajánlattal, miszerint egymillió forint/hektár áron megvásárolná a kiszemelt területeket. Az érdeklődés igen csekély volt, mindenki arra számít(ott), hogy a földpiac közeli fölszabadítása után megugranak a földárak. Én később családi események okán meggondoltam magam, és kifejeztem eladási szándékomat, amire ígéretük ellenére sem a polgármester, sem a vállalkozó nem reagált.
Utóbb – ahogyan minden más érintett – kaptam egy levelet, amelyben az állt, hogy egy szakértői értékelés szerint a kérdéses föld ára 700 ezer forint hektáronként, ehhez tartsam magam. (Ezek szerint a föld ára nem növekvőben, de éppen hogy csökkenőben lenne.) Erre egy méltatlankodó levélben reagáltam, amely megválaszolatlanul maradt.
A minap viszont a Földhivatal hivatalos levélben tájékoztatott – nyilván mindenkit –, hogy az önkormányzat elővásárlási jogot jegyzett be az ingatlan(ok)ra, amit a falu jegyzője kérdésemre a közeli kisajátítás első lépéseként értékelt. Ezek szerint sikerült elérni az illetékes minisztériumnál, hogy a még csak remélt befektetők által megvalósuló majdani beruházás „államilag kiemelt” státust kapjon, aminek következménye a „gyorsított” (önkényes) kisajátítás lehetősége. Erre egyébként célzott is korábban mintegy meggyőző érvként az említett vállalkozó, hozzátéve, hogy még az is lehet, rosszabbul járunk, ha nem fogadjuk el az ajánlatát.
Itt tartunk most, az érintettek közül többen emlegetik "a magántulajdon szentségét”. Ezeknek az embereknek – azt gondolom – vagy rövid az emlékezetük, vagy nem látják, mi történik ma Magyarországon.
Gulyás András
E-mail