„Katasztrofális a jövő évi adótörvény"
Az Adótanácsadók Egyesülete az Alkotmánybírósághoz (AB) fordul, mert a 2010-es adótörvényt alkotmányellenesnek találja. Vadász Iván, a szervezet elnöke egyenesen katasztrofálisnak tartja az új törvényt. A Vállalkozók Országos Szövetsége ugyancsak jogszerűtlennek véli a januártól életbe lépő új adórendelkezéseket.
– Ilyen össze-vissza tákolt, szedett-vedett törvény még nem készült. Az adótörvények mindig zűrzavarosak, de ez a legújabb minden eddigin túltesz. Olyan, mintha a Pénzügyminisztérium apparátusa nem akarna együttműködni a saját miniszterével – fakadt ki a 168ora online megkeresésére Vadász Iván az Adótanácsadók Egyesületének alelnöke.
A szervezet csütörtökön fordult az Alkotmánybírósághoz, mert alkotmányossági aggályai vannak a jövő januártól életbe lépő új adójogszabállyal kapcsolatban. De nem csak az adótanácsadók, hanem a Vállalkozók Országos Szövetsége sem ért egyet a törvény céljaival. Ők egy nappal korábban fordultak a taláros testülethez.
Piaci ellenérték, az új fogalom
Mindkét szervezetnek ugyanaz az álláspontja: az új törvényben értelmezhetetlen a tevékenységek piaci ellenértékére vonatkozó meghatározás. A jogszabály szerint 2010. januárjától a nem evás egyéni vállalkozóknak, és a nem evás társaságok személyes közreműködőinek a fő tevékenységük piaci értékét kell alapul venni.
A különböző adókat és járulékokat tehát nem a ténylegesen kifizetett jövedelem, hanem a munkakör, illetve a tevékenység piaci értéke után kellene megfizetni. A szakmai szervezetek véleménye szerint a törvényben nem meghatározott a tevékenységek piaci értéke.
Ki fogja meghatározni a tevékenységek piaci értéket? Az adóhatáság? – kérdi Vadász Iván. Azt is kifogásolja, hogy a törvény arról nem rendelkezik, hogy mi van azokkal társaságokkal, amelyek veszteségesek. Mivel a kivétre csak akkor kerülhet sor, ha a vállalkozás nyereséges. Nekik nem kell fizetniük? – kérdi.
Törvényi vélelem
Vajon mi lesz a beadvány sorsa? Időben dönthet-e az Alkotmánybíróság? – tesszük fel a kérdést Vadász Ivánnak. Az adótanácsadó úgy véli, hogy még van elég idő, mivel a jogszabályt ténylegesen csak 2011. januárjától, májusától, a 2010-es adóbevallások benyújtásától kell alkalmazni.
Mindehhez hozzáteszi, hogy mielőtt az Alkotmánybírósághoz fordultak, átnézték a megelőző joganyagokat. A korábbi határozatok alapján kitűnik, hogy ha “ törvényi vélelem” alapján kell adózni, akkor lehetőséget kell adni az adózónak a “törvényi vélelem megdöntésére is” – magyarázza.
Az adózás alapelvei közé tartozik az egyenlő teherviselés, ám ez az elv sérülne, ha a jogszabályt ilyen formában alkalmaznák – vonja le a következtetést.
Elmaradt a szuperbruttósítás
Az adótanácsadó szerint az új adótörvényből kimaradt a bérek úgynevezett szuperbruttósítása. Ha ezt beépítették volna az adórendszerbe, akkor minden egyes munkaszerződést újra kellett volna tárgyalni. Ez a folyamat “egy igazi mélyütés lett volna a fekete gazdaság számára” - állítja.
A 2010-től érvényes szja-változás torz-bruttósítást eredményez, ami nem hoz valójában változást a foglalkoztatásban – fogalmazza meg kritikáját.
Végül arra is kitért, hogy miért ez a törvény az utóbbi évek leginkább “össze-vissza tákolt, szedett-vedett” törvénye. A jogszabály különböző rendelkezései különböző időpontokban lépnek életbe. Állítása szerint olyan is akad, hogy egy paragrafuson belül, két különböző bekezdés két különböző időponttól hatályos.