Jövőre alig növekszünk, de a pénzünk sem romlik annyira
A vártnak megfelelően alacsonyabb növekedést és inflációt irányoz elő a jövő héten benyújtandó új költségvetési terv. A módosított számok reálisabbnak tűnnek, de a bizalmi válság hatásai kockázatot jelentenek. Gyurcsány Ferenc szerint a gazdasági szereplők támogatják, hogy az adócsökkentés helyett a stabilitásra kerüljön a hangsúly.
A kormány által benyújtandó módosított költségvetéshez tartozó új makrogazdasági pálya szerint 2009-ben a GDP a korábban várt 3 százalék helyett 1,2 százalékkal nő, 3,9 százalékos átlagos infláció mellett a korábban prognosztizált 4,3 százalék helyett - jelentette be Veres János pénzügyminiszter az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén.
Szakértők szerint az új számok reálisak lehetnek, bár egy külső bizalmi válság alacsonyabb növekedést is eredményezhet. Ehhez társulhat a belső fogyasztás érzékelhető visszaesése, ami szintén kockázati tényezők. Mindezzel együtt a stabilitás megőrzése és az államháztartási hiány három százalék alá csökkenése elérhető,ezért a piac vélhetően kedvezően fogadja az új tervezetet.
Ebben bízik a kormányfő is, aki szerint a jelenlegi helyzetben elsődleges a pénzügyi stabilitás és a finanszírozás biztosítása. Gyurcsány Ferenc a pénzügyi és gazdasági vezetőkkel folytatott pénteki találkozó után elmondta: a pénzügyi-gazdasági élet vezetői, vezető elemzők egyetértettek abban, hogy ami eddig megtehető volt, azt közösen megtette a kormány, a jegybank, a pénzpiaci felügyelet és a pénzpiaci szereplők.
A miniszterelnök kitért arra, hogy azoknak a pénzintézeteknek is növelni kell az erejét, amelyek határon átnyúló szolgáltatásokat nyújtanak, de külföldi bankok tulajdonában vannak. Ebben az esetben a kormány más európai kormányokkal, felügyeletekkel, jegybankokkal együtt tekinti át, mi a teendő. Hozzátette: lefelé módosították a jövő évi költségvetés alapjául szolgáló GDP-növekedési prognózist, és arra az álláspontra jutottak a gazdasági élet képviselőivel, hogy adócsökkentésre csak azt követően kerülhet sor, hogy a hazai gazdaság újra növekedési pályára áll, azaz csak középtávon lehet megfontolni az adómérséklést.
A mostani helyzetben a magyar vállalatok számára a legnagyobb problémát a piac, nevezetesen az európai piacok beszűkülése jelenti - mondta a kormányfő. Arra a kérdésre, hogy sok bank gondokkal néz szembe a devizahitelezésben, Gyurcsány Ferenc elmondta: a mostani helyzetben az elsődleges erőfeszítéseknek arra kell irányulniuk, hogy a forintlikviditás mellett a bankrendszer euróval való ellátása is biztosítva legyen. Ez a jegybank, a felügyelet, a bankszövetség és a piaci szereplők felelősségi körébe tartozik, az állam mozgástere ebben a kérdésben erősen korlátozott.