Jobbak vagyunk, mint gondoltuk, de korai még az öröm
A legfrissebb adatok és felmérések kivétel nélkül a vártnál kedvezőbb képet mutatnak a magyar gazdaság helyzetéről. Bár a mélyponton minden jel szerint túl vagyunk, korai lenne még a fellendülés kezdetéről beszélni, a válság vége pedig még messzelátóval sem látszik. Csak az a biztos, hogy a megszorításokra még jó ideig szükség lesz.
Nem bizonyult elhamarkodottnak az a másfél hónappal ezelőtti vélekedésünk, hogy a nyár közepére hazánk is túllendül a válság mélypontján. Az elmúlt napokban nyilvánosságra került gazdasági mutatók azt igazolják, hogy a tavaly ősz óta tartó zuhanás június-júliusban megállt, és az ősszel az előző hónapokhoz képest némi növekedés kezdődhet. Egy-két hónap teljesítménye alapján még ezt aligha állíthatnánk, ha nem az összes adat mutatná a javulást, de a jóslatokkal így is óvatosnak kell lennünk.
Nézzük a tényeket. A múlt héten megjelent munkaerőpiaci számok szerint a munkanélküliség nem növekedett tovább és tíz százalék alatt látszik stabilizálódni, ami lényegében megfelel az uniós átlagnak. Elemzők szerint kevés az esélye annak, hogy innen jelentősen felfelé mozduljon, mivel az egyidejűleg közzétett konjunktúra felmérések a várakozások javulását és a megrendelések lassú növekedését ígérik. Ezt alátámasztja, hogy az ipari termelés visszaesése júniusban még mindig csaknem 20 százalékos volt az egy évvel ezelőttihez viszonyítva, viszont májushoz képest már emelkedett, meghaladva ezzel az előzetes várakozásokat.
Növekedési trendről majd néhány hónap után beszélhetünk, de az előjelek kedvezőek. A külső környezet várhatóan jól alakul, fő exportpiacaink ugyancsak túl vannak a mélyponton és fokozatos növekedésre számítanak. Az uniós szakértők szerint az igazi fellendülés jövőre kezdődhet, de ennek előszelét már az ősszel érezhetjük. Nálunk a júliusi ÁFA-emelés miatt a belső fogyasztás visszaesése lehet visszahúzó tényező, ennek konkrétumairól azonban még nincsenek statisztikai adatok. A bizonytalanság ellenére figyelemre méltó, hogy a korábbi 20-25 százalékos éves szintű ipari visszaesést prognosztizáló szakértők közül most még a pesszimisták is 20 százalékon belüli csökkenést jósolnak, sőt vannak, akik szerint ez 10 százalékhoz közelít majd, és az év végére egyszámjegyű lehet. Ha ez igaz, az alacsony bázis miatt 2010 januárjától a termelés az idei év azonos hónapjaihoz képest már bővülni fog.
Minden prognózist felülmúlt a külkereskedelmi mérleg többlete is, júniusban már 550 millió euró volt, az első félévben pedig összességében meghaladta a kétmilliárd eurót. Üröm az örömben, hogy emögött a kivitel 25, a behozatal 30 százalékos csökkenése, azaz lényegében az általános gazdasági visszaesés áll. Igazán őszintén akkor örülhetnénk, ha az elkövetkező hónapokban nem annyira a pozitívum, mint inkább a külkereskedelem volumene nőne, a válságból a kiút, a hazai gazdaság fejlődése felé az vezetne.
Az más kérdés, hogy az állam finanszírozási igénye szempontjából a hatalmas többlet nagyon jól jön. Az egyensúlyi pozíciókat javítja az is, hogy a Bajnai-csomag intézkedései nyomán az államháztartás egyenlege az előzetes becslések szerint júliusban nullszaldó körüli volt, azaz nem termelődött hiány. Ez a tapasztalatok alapján azt ígéri, hogy tartható lesz az idén a GDP-hez viszonyított 3,9 százalékos hiány anélkül, hogy további megszorításokra lenne szükség. Mindez valamivel megkönnyíti a jövő évi költségvetés összeállítását, amiről a politikai egyeztetés már meg is kezdődött.
Minden tényezőt összevetve nem vonható kétségbe a Bajnai-kormány egyensúlyteremtő erőfeszítéseinek a sikere. A lakosság egyelőre nem ezt, hanem inkább a megszorítások hatását érzi, és ez egy jó ideig még így is marad. A mutatók javulása viszont azt ígéri, hogy a költségvetési szigor folytatása alapot adhat a gazdaságfejlesztést célzó programokhoz és a várt fellendüléshez is. Ha a belső és külső feltételek ennek megfelelően alakulnak, a jövő év második felétől már ezt érezni is fogjuk. A külföld már díjazza az eddig elért eredményeket: a javuló befektetői hangulatot jelzi a forint erősödése csakúgy, mint a tőzsdei árfolyamok - rövid korrekció után folytatódó - rallija is. Ez utóbbiakkal azonban legyünk óvatosak, az elmúlt hetek emelkedése túl gyors volt, újabb korrekció jöhet. Nagy aggodalomra ezzel együtt sincs ok, a forint várhatóan az euróval szembeni 270-es szint körül stabilizálódik, a tőzsde pedig még messze van a tavaly nyári értékektől, hosszabb távon biztos emelkedni fog.