Itt vannak az árfolyamrögzítés pontos szabályai
Megjelent a Magyar Közlönyben az árfolyamrögzítés feltételeit tisztázó kormányrendelet.
A devizahiteleknél a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés alapján a hiteladós által havonta fizetendő törlesztőrészlet összege nem haladhatja meg a rögzített árfolyam alkalmazási időszaka alatti utolsó törlesztési kötelezettség összegének 15 százalékát – írja az MTI a hétfői Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletre hivatkozva.
A megjelent jogszabállyal tisztázódnak azok a feltételek, melyekkel kapcsolatban az elmúlt héten ellentmondó sajtónyilatkozatok jelentek meg.
A rendeletből kiderül, hogy a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés futamideje legfeljebb 30 évvel haladhatja meg a devizakölcsön eredeti futamidejét, de legfeljebb a hiteladós 75. életévének betöltéséig terjedhet.
A hiteladós a rögzített árfolyam alkalmazási időszakának záró időpontját megelőző 60. napig írásban kérheti a pénzügyi intézménytől, hogy az általa a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés alapján havonta fizetendő törlesztő részlet összege meghaladja a rögzített árfolyam alkalmazási időszaka alatti utolsó törlesztési kötelezettség összegének 15 százalékát - olvasható a rendeletben. A hiteladós a kérelemben meghatározza a havonta fizetendő törlesztőrészlet összegét.
A banknak az adós írásbeli kérelmében megjelölt maximum havi törlesztőrészlet összegének és a törlesztés maximális hosszának figyelembevételével állapítja meg a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret szerződés futamidejét és a havonta esedékes törlesztő részlet összegét. A rögzített árfolyam alkalmazási időszaka záró időpontjától számított 15 napon belül írásban értesítenie kell a hiteladóst a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés futamidejéről és az első kamatperiódusra érvényes havi törlesztő részlet forint összegéről.
A pénzügyi intézmények a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés futamidejét és a havonta esedékessé váló törlesztőrészlet összegét az e rendeletben meghatározott szabályok alkalmazásával, a rögzített árfolyam alkalmazási időszaka záró időpontjában fennálló tartozás figyelembevételével egyoldalúan jogosultak meghatározni. A rendelet a kihirdetést követő harmadik napon lép hatályba.
Ugyancsak hétfőn jelent Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter rendelete a közjegyzői díjszabásról szóló 1991-és rendelet módosításáról. E szerint a rendelet kiegészül egy olyan passzussal, amely kimondja: a hitelező pénzügyi intézmény köteles megfizetni a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés és devizakölcsön-szerződés módosítás, valamint az azok alapján tett egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat közjegyzői okiratba foglalásáért járó közjegyzői munkadíjat és költségtérítést.
Árfolyamrögzítés: imádkozni a gyenge frankért
A most árfolyamrögzítést kérőknek nem marad más esélyük, mint imádkozni azért, hogy a következő három évben lecsengjen a piacon a frank iránti féktelen étvágy és jelentősen gyengüljön az alpesi deviza – írta az árfolyamrögzítéssel kapcsolatban az
mfor.hu.A cikk hozzáteszi: a" magyar háztartások pénzügyi tudatosságát ismerve nem lenne meglepő, ha a többség csak 2014. októbere-novembere körül szembesülne azzal, mennyire is fog emelkedni a törlesztőrészletük néhány hónap múlva".
Svájc is nyögi az erős frankot
Júliusban csökkent Svájc exportja, elsősorban az erős frank, valamint a külföldi kereslet lanyhulása miatt. Bár a hosszú hónapokig tartó emelkedés után a júliusi az első megtorpanás, elemzők szerint az exportőrök a tendencia erősödésétől tartanak.
A kivitel reálértékben még 4,8 százalékkal nőtt, nominálisan viszont 0,7 százalékkal visszaesett az egy évvel korábbihoz képest, amikor még 3,7 százalék volt a növekedés.
Svájc legnagyobb kereskedelmi partnere, az Európai Unió 3,3 százalékkal kevesebbet vásárolt a svájci vállalatoktól. A Franciaországba irányuló export névértéken 8,8 százalékkal esett, a görög kivitel 25 százalékkal csökkent. A legnagyobb vásárló, Németország viszont 9 százalékkal többet importált Svájcból, mint egy évvel korábban, és kedvezően alakultak a kapcsolatok a feltörekvő országokkal is.
A svájci cégek hosszútávú szerződései egyelőre megvédik őket a legrosszabbtól, de elemzők szerint növekszik körükben az aggodalom, hogy tovább esik a kivitel az erős frank miatt. Ugyanakkor a feltörekvő országokba növekszik az export - Kínába például közel 28 százalékkal.