Ismét az EU-miniszterek asztalán a génmanipulált növények magyar tilalma

Szavaznak az Európai Unió tagországainak környezetvédelmi miniszterei hétfőn arról, hogy Magyarország fenntarthatja-e egy génjeiben módosított kukoricaféleség, az amerikai MON810 fajta termesztési és vetőmagimport-tilalmát. Az EU-ban két egyértelmű álláspontú - de időnként változó összetételű - csoport különül el a génmanipulált termékek (GMO) engedélyezésével kapcsolatban.

2009. február 28., 12:47

Az egyik szerint lehetővé kell tenni, hogy a kártevőknek jobban ellenálló, bővebb terméshozamot ígérő GMO-k az unióban is hozzáférhetők legyenek. A másik szerint ilyet csak azt követően szabad engedélyezni, ha egyértelműen bebizonyosodott, hogy a termékek nem jelentenek kockázatot az emberi és állati egészségre, illetve a környezetre.

Néhány EU-tagállam ingadozik a két álláspont között, és eseti alapon helyezkedik egyik vagy másik csoport pártjára.
Magyarország a második csoportba tartozik, és a héten az Országgyűlés környezetvédelmi és mezőgazdasági bizottsága is megerősítette azt az ötpárti álláspontot, hogy fenn kell tartani "a géntechnológiával módosított növények köztermesztésbe vonására vonatkozó moratóriumot". Hazánk 2005 elején környezet- és természetvédelmi indokok alapján - az uniós jognak megfelelő védzáradéki eljárás keretében - megtiltotta az Európai Unióban termesztésre engedélyezett fajtacsoport vetőmagjának magyarországi előállítását, felhasználását, forgalomba hozatalát és magyar területre történő behozatalát.
Az Európai Bizottság először 2006-ban kezdeményezte a magyar tilalom feloldását, de az unió környezetvédelmi minisztereinek tanácsa - úgynevezett minősített szavazati többséggel - 2007 elején a moratórium fenntarthatóságáról döntött. A brüsszeli bizottság most - új érvekre és kutatási eredményekre hivatkozva - újra kezdeményezte a magyar tilalom feloldását, ezt az előterjesztést vitatja meg a környezetvédelmi miniszterek tanácsa.

A hétfői találkozón a magyar delegációt Göncz Kinga külügyminiszter vezeti.