IMF-megállapodás: teljes ködösítés zajlik

Az IMF-kommunikáció egy éve, avagy pávatánciskola haladóknak – November 17-én ünnepeljük az egyéves évfordulóját annak, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján megjelent közlemény szerint a kormány tárgyalásokat kezd az IMF-fel egy új típusú együttműködésről.

2012. november 16., 13:23

Az

ATV szerkesztőségeméltó módon szeretne emlékezni a jeles jubileumra, így összegyűjtötték a megállapodás időpontjára vonatkozó kormányzati ígéreteket. Úgy tűnik: míg télen és tavasszal hangoztak el konkrét – utóbb be nem tartott – időpontok az IMF-megállapodásra vonatkozóan, most már ködösítés folyik.

Január 19.:

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára egy német rádiónak a kormány azon reményét közli, hogy az első negyedévben (azaz legkésőbb 2012. március 31-ig) lezárulnak az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutalappal.

Április 27.:
Orbán Viktor az MR1-Kossuth Rádió péntek reggeli adásában arra a felvetésre, hogy a valutaalap azért akarhat pénzt adni, mert így tud beleszólni a magyar gazdaságpolitikába, úgy reagált: „ez egy rosszindulatú értelmezés, az IMF a mi barátunk”.

Május 1.:
Fellegi Tamás volt az ATV Egyenes Beszéd vendége. „Ha fogadni kéne, hogy melyik időpont a valószínűbb – akkor a nyár közelsége miatt – én az őszt mondanám valószínűbbnek” – fogalmazott az IMF-megállapodással kapcsolatban.

Július 10.:
Orbán Viktor a Hír TV Rájátszás című műsorának vendége volt. A kormányfő azt mondta: arra számít, hogy az IMF-tárgyalások a nyár végén kezdődnek meg, a megállapodás időpontjára vonatkozóan azonban nem hangzott el dátum.

Július 15.:
Várhatóan ősszel lesz megállapodás az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal Varga Mihály szerint. Varga ezt a Hír TV Versus című műsorában mondta.

Július 25.:
Orbán Viktor szerint a helyzet biztató. A kormányfő – miután tárgyalt az IMF-delegációval – elmondta, hogy egyetértés van a Valutaalap és Magyarország között abban, hogy hitelből nem lehet béreket emelni, és a gazdaság teljesítőképességét növelni kell. Véleménykülönbség alakult ki és maradt fenn viszont számos részletkérdésben.

Augusztus 23-szeptember 11.:
A tárca azzal számol, hogy a kormány 2012. november közepéig megköti a nemzetközi szervezettekkel a hitelkeretről szóló megállapodást – áll a Költségvetési Tanácsnak augusztus 23-án küldött NGM elemzésben, amely Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter Vágó Gábor LMP-s képviselőnek küldött szeptember 10-i levelében a parlament honlapján olvasható.

Szeptember 6.:

„Ezen az áron, így nem kell” biztonsági, pénzügyi garancia a Nemzetközi Valutaalaptól és az Európai Uniótól”- közölte Facebook-oldalán egy videóüzenetben Orbán Viktor. A miniszterelnök a sajtóban megjelent, állítólagos feltételekre utalva nyilatkozott, melyek szerint – többek között – a nyugdíjak csökkentését, a bürokrácia leépítését és a bankadó megszüntetését várná el az IMF.

Szeptember 7.:
Lesz megállapodás a magyar kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF), valamint az Európai Unió között, de nem azon feltételek alapján, amelyek csütörtökön napvilágot láttak; a kabinet ezért a következő hét-tíz napban alternatív IMF/EU-tárgyalási pozíciót dolgoz ki – mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Szeptember 20.:
A 2013-as gazdasági makropályát máshogy látja a kormány és az IMF: a kormány optimistább, az IMF pesszimistább, de ha 2013-ban a lakossági fogyasztás meg tud mozdulni, a növekedés kapna egy belső ösztönzést – fejtette ki a Duna Televízióban Varga Mihály tárca nélküli miniszter. Varga Mihály szerint, ha a delegáció pozitívan reagál a levélre, idén létrejöhet a megállapodás, melyre október-november környékén lát reális esélyt.

Szeptember 28.:
Az IMF-megállapodásért cserébe nyugdíjcsökkentést, bércsökkentést, családi pótlék csökkentést nem fogadunk el – jelentette ki Orbán Viktor az MR1-Kossuth Rádió műsorában, hozzátéve, hogy a hitelre egyébként nem magunk miatt van szükség, hanem mert az Európai Unió felől válsághullám közeledik.

Október 1.:
IMF nélkül is menni fog – mondta a szegedma.hu-nak adott interjújában Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint „az IMF-hitel nyilvánvalóan sokat segítene, mert súlyos válság gyötri Európát, és újabb válsághullám közeledik”, de a védőháló nélkül is „sikerülni fog, csak több energiával, drágábban”. Hozzátette: csak egy jó megállapodás előnyös számunkra, rossz nem jöhet szóba.

Október 3.:
Arra a kérdésre, hogy mennyit kell még várni a Nemzetközi Valutaalappal kötendő megállapodásra, Varga Mihály a következőket válaszolta: „Amikor a miniszterelnök felkért a tisztségre, arra a kérdésre kellett válaszolnom, hogy mi minősülhet majd a munkám eredményének. Szerintem az, ha az ország finanszírozása és működése számára sikerül a legkedvezőbb feltételrendszert kialakítani. Éppen ezért könnyen lehetséges, hogy a végén az számít majd eredménynek, ha mégsem állapodunk meg az IMF-fel. Személyes meggyőződésem továbbra is az, hogy egyezségre kell jutnunk. Ezt persze nem lehet évekig elhúzni. Ezért is kötöttem ki a magam számára egy határidőt. Remélem, még annak letelte előtt sikerül a józan ész és a nyilvánosság elvárása szerint megkötni a megállapodást.”

Október 18.:

Nagyon közel a megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal, illetve az Európai Unióval, de Magyarországnak nincs szüksége hitelre, csak egy elővigyázatossági hitelkeretre – mondta Orbán Viktor a Bloomberg üzleti hírportálnak adott interjúban.

November 10.:
Orbán Viktor szerint a kormány minden akadályt elhárított az IMF-megállapodás útjából, „ezért úgy gondoljuk, semmi akadálya annak, hogy a tárgyalások felgyorsuljanak”- jelentette ki a miniszterelnök az MTI-nek adott interjúban. Orbán elmondta, hogy az elmúlt két hónapban a kormány valójában folyamatosan egyeztetett a tárgyalódelegáció „EU-s lábával”, a túlzottdeficit-eljárás alól kikerülés érdekében folytatott deficittárgyalások ugyanis ennek – a majdani megállapodás fontos állomásának – tekinthetők. „Az elmúlt két hónapban mi óriási lépéseket tettünk előre az IMF/EU-megállapodás irányába. Hiszen most már nyilvánvaló, hogy Magyarország költségvetése 2012-re, 2013-ra rendben van. Szerintünk a legfontosabb akadályok ezzel a megállapodás elől el is hárultak” – közölte, hozzátéve: „nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy megállapodhassunk”.

November 15.:
A miniszterelnök szerint az EU múlt heti országjelentése közvetlenül arról is szól, hogy Magyarország IMF-kölcsön nélkül is biztosan megáll a lábán. Orbán Viktor azonban – mint azt a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta – továbbra is megegyezésre törekszik a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az unióval. „Azért javaslom, hogy Magyarország továbbra is tárgyaljon az IMF-fel, mert nehéz idők fognak jönni Európában (...), és nekünk jó volna, ha egy biztonsági védőhálónk lenne” – mondta a kormányfő, akinek szavai szerint közel a megállapodás.