Hol áll meg a forint?

Hároméves csúcsra jutott szerdán a forint a devizapiacon, és a szakértők többsége további erősödésére számít, elsősorban az egész térséget érintő kedvező befektetői hangulat miatt. Ez jó hír a külföldre induló turistáknak és az importőröknek, rossz hír viszont az exportra termelőknek.

2008. május 21., 21:04

A forint reggel óta kisebb korrekciókkal folyamatosan erősödik, sokhavi csúcsokat döntött meg egymás után a bankközi devizapiacon a magyar deviza árfolyama. Délután már 243,05/10 forinton jegyezték az eurót, szemben a nyitáskori 244,70/75 és az előző délutáni 246,50/60 forinttal. Ilyen erős a forint legutóbb 2005 márciusában volt. Kereskedők szerint az árfolyam a 240,00 forintos technikai küszöb felé halad, sokak szerint, amennyiben ezt áttöri, akkor akár a 230 forintos euró árfolyam sem elképzelhetetlen.

A forint erősödése immár kéthete lényegében folyamatos. Mint szakértőnk már tíz nappal ezelőtti elemzésében megjósolta, az árfolyamot meghatározó nemzetközi befektetői hangulat érezhetően megváltozott, és ez hatással van térségünk valamennyi valutájára. A forinton túl a szlovák korona is több éves csúcsokat döntöget, és emelkedett a cseh korona és a lengyel zlotyi árfolyama is. Jelenleg jelentős tőke áramlik a feltörekvő pénzpiacokra, tehát itteni valutákba fektetnek be, és amíg ez a trend tart, az árfolyamok további emelkedése várható. A túl gyors növekedés ugyanakkor felveti a spekuláció gyanúját is, ami előbb-utóbb a profitok realizálásához, eladási hullámhoz, azaz a forint visszagyengüléséhez vezethet. Hogy ez milyen határnál következik be, függ a globális hangulattól csakúgy, mint a hazai gazdasági mutatók alakulásától.

Nehéz megmondani, mikor válik egy valuta túlértékelté, mert a gazdaság különböző szereplői és a befektetők más-más szempontok alapján ítélik meg a kérdést. Akik például fogyasztási cikkeket hoznak be, most jól járnak, mert ugyanannyi forintért többet tudnak külföldön vásárolni. Ugyanez a helyzet a lakossággal is, hiszen ha külföldre utazunk, minden olcsóbb számunkra. Az erős magyar valuta az energiahordozók elképesztő drágulásának hatásait is némileg enyhíti, ezen keresztül tehát jótékony hatással lehet az egész gazdaságra és valamennyiünk pénztárcájára egyaránt. Az érem másik oldala viszont az, hogy az exportra termelők versenyhátrányba kerülnek, mivel termékeik euróban drágábbá válnak. Márpedig manapság a belső kereslet stagnálásával a gazdasági növekedés motorja a kivitel, a túl erős forint pedig visszavetheti annak bővülését. Ez a termelés csökkenése miatt viszont negatívan hathat a gazdaságra.

Se örömre, se bánatra nem ad még okot valutánk eddigi erősödése. Árfolyama várhatóan a jövőben is hullámzó lesz, elsősorban a globális hangulattől függően. Mértékadó vélemények szerint a realitások nagyjából 250 forint körüli eurót indokolnak, így hosszabb távon - ha semmi rendkívüli nem történik - erre számíthatunk.