Hihetetlen egység sorakozott fel a Fidesz terve ellen
Több száz munkavállaló észrevételeit tartalmazó levelet juttat el hétfőn a parlamenti pártok valamennyi frakciójához a vegyipari szakszervezet. Az érdekképviselet elnöke szerint lehetséges, hogy az új munka törvénykönyvével kapcsolatos véleményük a kukába kerül, mindazonáltal bízik benne: legalább az ellenzéki pártok támogatják javaslataikat.
Hétfőn valamennyi parlamenti frakcióhoz eljuttatják a munkavállalóknak az új munka törvénykönyvével kapcsolatban megfogalmazott észrevételeit – tájékoztatta a NOL-t Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZ) elnöke. Az érdekképviselet korábbi felhívására több százan véleményezték a tervezetet - írta a
Népszabadság.Az először ismeretlen módon kiszivárogtatott dokumentum óriási felháborodást keltett, mert a jelenleg hatályos szabályozáshoz képest több ponton is jelentősen csorbítaná a munkavállalói jogokat. A tervezetet ezért sietve munkaanyaggá minősítették át, és a kormány széles körű konzultációt ígért.
A VDSZ szerint az azonban nem derült ki, hogy kivel, mikor, hol és miként akar egyeztetni a kormány azok után, hogy felszámolta az Országos Érdekegyeztető Tanácsot. A szakszervezet azért vállalta a közvetítést – s hirdetett maga is széles körű konzultációt –, hogy a munkavállalók véleménye garantáltan célba érjen.
A beérkezett észrevételek alapján is nyilvánvaló, hogy az embereket elsősorban a zsebbe vágó kérdések foglalkoztatják – mondta Székely. Kifogásolják, hogy hosszabb lehet a munkaidő, s kétszáz helyett háromszáz órányi túlmunkát rendelhetnek el, miközben megszűnne a délutáni pótlék. Vagyis: többet kellene dolgozni, de kevesebb lenne a fizetés.
Ugyancsak sokan nehezményezik, hogy a szabadság is rövidebb lenne, ráadásul a dolgozók csak néhány nappal rendelkeznének maguk. A nyugdíjrendszer kilátásba helyezett változása – a korengedményes és korkedvezményes nyugdíj megszüntetése – miatt az érintettek szintén tiltakoznak.
Székely szerint arra viszont kevesebben figyeltek fel, hogy a szakszervezetek jogosítványait is alaposan megnyirbálnák. Az ágazathoz tartozó szakszervezeteknél mintegy 9400 tisztségviselő van, s ha elveszik a munkaidő-kedvezményüket és megszűnik a munkajogi védettségük, igencsak kérdésessé válik, milyen hatékonysággal képviselhetik majd a munkavállalói érdekeket.
Hátrányosan érintheti a dolgozókat az is – hoz fel újabb példát az elnök –, ha a szakszervezetek egy-egy munkajogi vitában nem képviselhetik a bíróság előtt a tagjaikat. Ma a VDSZ két munkajogászt alkalmaz, a tervezet szerint azonban peres ügyekben csak ügyvéd járhatna el, ami alaposan megdrágítja a jogi képviseletet.
Arra a kérdésünkre, hogy mit remél az akciótól a szakszervezet, Székely kijelentette: nem kizárt, hogy észrevételeik a kukában kötnek ki, mindazonáltal bízik abban, hogy legalább az ellenzéki frakciók kiállnak a javaslataik mellett. De azt sem tartja kizártnak, hogy a kormány egyes részletkérdésekben engedni fog. Az óriási tiltakozás hatására a védett kor eltörlése már nincs napirenden, s talán a bérpótlékok ügyében is változhat a tervezet.
Egy-két ponton esetleg azért is visszalépnek, hogy megtörjék a munkavállalók elszántságát – véli Székely. Szerinte a kormány arra számít, hogy némi engedménnyel elejét veheti az őszi tiltakozó akcióknak.
Az viszont bizonyos – véli Székely –, hogy a tervezet szelleme nem változik. A munkavállalók tehát a korábbinál sokkal kiszolgáltatottabb helyzetbe kerülnek azzal, hogy az a foglalkoztatásra nagyrészt a polgári jogi jogviszonyokra általánosan érvényes szabályok vonatkoznának. Itt azonban az elnök szerint nem egyenrangú felekről van szó, hiszen a munkavállaló érdekérvényesítő képessége lényegesen kisebb.
Egyeztetést kezdeményez az MSZP is
Országos és ágazati egyeztetést kezdeményezett a szakszervezetekkel a munka törvénykönyvének módosításáról Mesteházy Attila, az MSZP elnöke. Nemcsak ágazati és konföderációs, hanem területi is találkozni kíván a politikus a munkavállalói érdekképviseletekkel.
„Hihetetlen egységet teremtett a Fidesz-kormány a szakszervezetek között a munka törvénykönyvéről szóló módosításával. A módosítás szinte egy cselédtörvény, kizárólag a munkaadók érdekeit szolgálja. A munkavállalóknak kevesebb pénzért többet kell dolgozniuk, ráadásul könnyebben el lehet majd bocsátani őket” - hangsúlyozta szombaton Mesterházy.
A szakszervezeti vezetők szerinte megértették, hogy közösen kell fellépniük a 3,8 millió munkavállaló érdekében, mert ez a javaslat mindenkit érint és sérti az érdekeiket.
„Minden módosító javaslatot a parlament elé fogok terjeszteni az MSZP-frakció nevében, hogy a vita lehetőségét megadjuk. A jelenleg érvényben lévő munka törvénykönyve jó törvénykönyv. Lehet változtatni rajta, de egyeztetésnek kell megelőznie, ami az érdekképviseletek megkérdezése nélkül nem lehetséges” - jelentette ki Mesterházy.
A pártelnök rámutatott, ha a kormány szeptember végén beterjeszti az új törvényt és elfogadja azt, a módosítása érdekében komoly politikai akciót kell indítani - írta a NOL.