Helyre kell állítani a befektetői bizalmat

A Financial Times hosszú hírben ad képet arról, hogy Lengyelországban egyre többször jogi akadályokkal, a hatóságok gáncsoskodásával kénytelenek szembenézni a külföldi befektetők. A cikkhez készült kiegészítő jelentés rögzíti, hogy Magyarországon a kormány szívesen büszkélkedik a kecskeméti Mercedes-üzemmel, de az eltelt évtizedekben az ágazat már nagyságait is megnyerte – nagyvonalú állami támogatással, alacsony működési költségekkel, adókedvezvményekkel.

2015. április 6., 10:07

A lap szerint Magyarországon ezért az autógyártás a foglalkoztatás és a büszkeség egyik fő forrása. Csakhogy kevés befektető volt annyira szerencsés, mint az gépkocsiösszeszerelő szektor. 2010 óta a bankok, médiacégek, távközelési, kiskereskedelmi és közszolgáltató társaságok ki vannak téve annak, amit egy befektetési szakember úgy ír le: egy sor önkényes és igazságtalan adót róttak ki rájuk, széles körben megjósolhatatlan szabályozással tetézve a dolgot.

A Financial Times emlékeztet rá, hogy a költségvetési lyuk betömésére bevezetett adók közül sok különösen érzékenyen érintette a külföldi vállalkozásokat. Az Erstét, a Raiffeisent, az UniCreditet és a CIB-et visszamenőleg sújtották bankadóval és egy sor más közteherrel az utóbbi 5 évben.

És nem csak a bankok kerültek ilyen helyzetbe – írja a lap. Tilos a nyitva tartás a nagy szupermarketekben, a kisebb, többnyire magyar boltokra azonban nem vonatkozik a rendelkezés.

A Financial Times szerint mindezek ellenére vannak jelei a változásnak. Az RTL Klub megnyerte hosszú harcát a reklámadó ügyében. Azon kívül a hatalom februárban fegyverszünetet jelentett be a nehéz körülményekkel birkózó pénzintézetekkel, azt ígérve, hogy a jövőben nem korlátozza a profitjukat, és hogy fokozatosan enyhíti a terheiket.

A lapnak nyilatkozó szakember szerint a kormánynak rá kell jönnie, hogy helyre kell állítani a befektetői bizalmat. Ez pedig az jelenti, hogy véget kell vetni a megalapozatlan adóknak és szabályoknak.

(

Financial Times)