Fordulat: Magyarország is az EU-oroszlán barlangjába törekszik

Nem egyértelmű, hogy Magyarország milyen segítséget akar kérni a Valutaalaptól. Lényegében három lehetőségből lehet választani: Az IMF legtöbbször készenléti hiteleket (Standby-Agreements) kínál. Ilyen számos feltételhez kötött szerződést használ jelenleg Görögország és Portugália. 2008-ban Magyarország is felvett egy 20 milliárd eurós hitelt az EU-tól és az IMF-től, de ez a program már 2010-ben befejeződött – írja a Der Standard, amelynek cikkét kivonatosan ismertetjük.

2011. november 26., 14:27

Matolcsy György gazdasági miniszter eddig fennen hangoztatta, hogy nem akar klasszikus értelemben vett készenléti megállapodást kötni, hanem inkább egy rugalmas hitelszerződés (Flexible Credit Line) vagy egy elővigyázatossági készenléti hitelmegállapodás (Precautionary Credit Line) jöhet számításba.

A rugalmas hitel nincs feltételekhez kötve. Jelenleg Lengyelországnak, Mexikónak és Kolumbiának van ilyen hitele. Ezek az országok az IMF éltanulóinak számítanak, és szükség esetén gyorsan hozzáférhetnek az IMF pénzéhez. Mivel Magyarország nem tartozik a gazdasági éltanulók közé, ezért az ország legfeljebb csak egy elővigyázatossági készenléti megállapodást köthetne - véli Darvas Zsolt magyar közgazdász.

Ehhez azonban a kormánynak számos feltételt kellene teljesítenie, amelyek az első pillantásra nehezeknek tűnnek. A bankokkal, a telekommunikációs cégekkel és az energiaipari cégekkel szemben bevezetett különadó nemzetközi ellenállásba ütközött. Az IMF azt is bírálta, hogy lehetővé tették a devizahitelek piaci érték alatt történő átváltását.


Darvas ezeket a vitatott döntéseket a tárgyalások során mégis lényegtelen akadályoknak tekinti. A legtöbb különadó 2013-ban megszűnik, s bár a bankadó hosszabb ideig lesz érvényben, - IMF-komformként – kisebb lesz a mértéke. A devizahitelek forintra történő átváltásának a lehetőség pedig megszűnik 2011 decemberében.

Magyarország a márciusban elfogadott takarékossági csomaggal (Széll Kálmán tervnek nevezik) máris teljesítette az EU és az IMF sok feltételét – mondja Darvas. Orbán Viktor kormánya drasztikusan csökkentette a munkanélküli segélyt, az állami vállalatoknál jelentősen takarékoskodni akar, és karcsúsítani szándékozik a közigazgatást is.

Der Standard, nyomtatásban: 2011.11.19/20.

Fordította: dr. Gonda László

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon.