Fizessen inkább a gázcég, csak mi ne!

A vártnál kisebb, hat és fél százalékos lesz az átlagos lakossági gázáremelés októbertől, bár a kompenzációt kapók egy része számára a drágulás megközelítheti a tíz százalékot. Az indokoltnál kisebb emelkedés fedezetét a kormány egy ügyes húzással a nagykereskedő cégen vasalja be, amit ez utóbbi igen rossz néven vesz. Kár, hogy ezt csak egyszer lehet eljátszani.

2008. szeptember 1., 11:15

Az előzetesen kiszivárogtatott 9.9 %-kal szemben csupán 6,55 százalékkal emelkedik október elsejétől a lakossági gázár, a többi fogyasztónál pedig 9.4 százalék az emelés - jelentette be a hét végén a szakminisztérium. A hír némi meglepetést keltett, mivel az illetékes szakhatóság eredetileg 11 százalék feletti növelést javasolt az árképzési index alapján. Ez utóbbi az olajárak korábbi növekedéséhez illetve az importárak alakulásához köti az emelés mértékét. Ha a kormány politikai okokból mégis másként dönt, a különbözetet valahonnan, leginkább a költségvetésből fedeznie kell.

Ezúttal azonban más megoldást találtak a kisebb drágulás forrására. Mint a kormányszóvivő magyarázatából kiderül, a terhet ezúttal a német E.ON kezében lévő hazai földgáz-nagykereskedő, az E.ON Földgáz Trade-re hárítják. Ennek megalapozásaként a kormány teljes árfelülvizsgálatot kér annak megállapítására, hogy a gázcégek valóban csak az indokolt költségek alapján állapítják-e meg áraikat és a nagykereskedő jogosan követel-e nagyobb áremelkedést a fogyasztók állítólagos tartozására hivatkozva. Az olaj és a forint-dollár árfolyamváltozás kockázatait a jelenlegi rendszerben a nagykereskedő teljes egészében átháríthatja a fogyasztókra. A kormány szakértői szerint méltányos felvetni, hogy ezt ellensúlyozzák. A kormánynak az a célja, hogy a 2009-ben várható gázpiaci nyitásra ne az erőfölényes helyzet legyen a jellemző - tette hozzá Daróczi Dávid.

Lapértesülések szerint erre hivatkozva a kormány rendeletileg eltörölte azt a gáztarifa-tartozást, ami a kabinet és a nagykereskedő eddigi egyetértése mellett az E.ON Földgázzal szemben mindmáig fennállt. Ennek mértéke jelenleg mintegy 20-30 milliárd forint, de a mostani, az eredeti javaslatoknál alacsonyabb gázáremelés nyomán az év végére 30-60 milliárd forintra nőhet. A tartozás egyébként onnan ered, hogy még 2004-ben még a Mollal megegyezve a gázár megállapításánál bevezettek egy korrekciós tényezőt, amely lehetővé tette az indokoltnál alacsonyabb áremelést, azzal a feltétellel, hogy azt az állam később megfizeti a nagykereskedőnek. Ez alapján a viszonylag alacsony gázáremelésekből fakadóan 2005-2006 során több mint 100 milliárd forintos tartozás halmozódott fel, aminek a törlesztése 2007-ben meg is kezdődött. A fogyasztók ezt úgy érezték meg, hogy a tavalyi általános nemzetközi áresések közepette nálunk nem csökkent a hatósági tarifa.

A gáznagykereskedő E.ON meglepetéssel fogadta a tartozás egyoldalú eltörlését. Várhatóan éles viták kezdődnek a felek között egy újabb egyezségről, amelyet majd a tervezett gáztörvény rögzít. A cég képviselője szerint akkor, amikor megvásárolták a gáznagykereskedőt, azzal nem számoltak, hogy a korrekciós rendszert a kormány egyszerűen eltörölheti, ezért most vizsgálják a jogi és diplomáciai lehetőségeket. A szóvivő biztosított arról, hogy semmiképpen nem terveznek olyan intézkedéseket, amelyek az ellátás biztonságát fenyegetnék, viszont most keletkező esetleges többletveszteségüket anyacégük rövid távon finanszírozhatja csak, hosszú távon nem ellentételezheti azt. Azaz egy későbbi áremeléssel kompenzáltatni akarják.