Fidesz: a kormány semmit nem tett az üzemanyagár-növekedés ellen

2008. június 19., 15:36

A kormány semmit nem tett, hogy az üzemanyagár-növekedés hatását kivédje, pedig erre számos recept van és ilyen esetben csak a kabinet tud cselekvően fellépni - mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke csütörtökön. Az ellenzéki párt gazdasági kabinetjének vezetője szerint a kormány csak kifogásokat keres, miközben Veres János pénzügyminiszter azt mondja, nem keletkezik többletbevétel a magas üzemanyagárakból. Varga Mihály olyan becslésekre hivatkozott, amelyek szerint 30 milliárd forinttal több folyik be az államkasszába a magasabb üzemanyag- és gázárak miatt. Varga közölte: van mozgástér és lehetőség, hogy a kormány tegyen az üzemanyagárak növekedése ellenében és próbálja kezelni a problémát.

EU - sok javaslat, kevés akció várható energiaügyben - FRISSÍTETT (új: részletek)

Brüsszel, 2008. június 19., csütörtök (MTI/Reuters) - Sok javaslat, de kevés cselekedet várható az EU hétvégi csúcsértekezletétől a kőolaj, általában az energia drágulása következményeinek mérséklésében. Ami bizonyosnak látszik: a többség nem fogja támogatni Nicolas Sarkozy francia államfő javaslatát az üzemanyagok áfájának csökkentésére, illetve maximálására.

Angela Merkel német kancellár így nyilatkozott a csúcstalálkozó előtt: - Nézetünk szerint a pénzügyi politikai beavatkozást, amiről időről időre vita folyik, el kell kerülni.
Az EU-tagállamok pénzügyminiszterei már e hónap elején egyhangúlag megerősítették, hogy elutasítanak mindenféle "torzító adóintézkedést", amelyek félrevezetnék a lakossági és az üzleti fogyasztókat, lassítva alkalmazkodásukat a tartósan magasnak ígérkező energiaárakhoz. - Segítenünk kell a legsérülékenyebb fogyasztókat, de az áfa-intézkedés nem a legjobb, mert attól még ugyanúgy nőne tovább a fogyasztás, ellentétben a szükséges politikai céljainkkal - mondta csütörtökön az EU energiaügyi biztosa, Andris Piebalgs.
A brüsszeli bizottság általánosságban az energiatakarékosságot, az energiahatékonyságot és a megújítható energiaforrások felhasználását támogatja. Számos politikus azonban úgy véli, azonnali intézkedésekre is szükség van a terhek enyhítése végett. Francia és olasz kormánykörökben az a nézet, hogy ha nem sikerül választ adni az olajárak okozta nyugtalanságra, akkor az EU mind távolabb kerül az emberektől - éppen ennek a jele, mondják, hogy az írek a múlt héten népszavazáson elutasították az EU lisszaboni alkotmányszerződését.
A jelek szerint kevesebb az ellenállás az adóemelésekkel, illetve új adók bevezetésével szemben. Az olasz kormány szerda este jóváhagyta a következő három évi költségvetés fő deficitcsökkentő irányait, köztük a közvélemény-tudatos pénzügyminiszter, Giulio Tremonti által máris "Robin Hood-törvénynek" nevezett javaslatot, vagyis azt, hogy rendkívüli adót vetnek ki az olajtársaságok nyereségére: társasági adójukat már jövőre 33 százalékra emelnék a mostani 27 százalékról. Az így befolyt pénzből az idősek élelmiszervásárlását és villanyszámlájának kifizetését kívánják támogatni. Az olaszországi olajipari vállalatok máris "büntetőintézkedésnek" tartják a rájuk kivetendő új adót, pedig ez nem éppen újdonság a szabad piacgazdaságok történetében: az előző nagy olajárhullám idején, az 1980-as években az Egyesült Államokban is volt ilyen különadó az olajtársasági profitokra: ez volt az emlékezetes "windfall profit tax" (ölükbe hullott szerencse adója).
Az olasz tervről az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso így nyilatkozott: - Mi a bizottságban nem ellenezzük ezt.
- Ha a kormányok több adóbevételre tesznek szert, és abból a legsérülékenyebb fogyasztókat támogatják, az gyorsabb módszer a megcélzott közönség elérésére - mondta ugyanerről Piebalgs energiaügyi biztos.
A svéd miniszterelnök, Fredrik Reinfeldt ellenben úgy véli, a támogatások is piacellenesek, és szintén nem ösztönöznek kevesebb fogyasztásra. Azt mondta, ha az emberek többet dolgoznának és kevesebb jövedelemadót kellene fizetniük, akkor több pénzük lenne a drága üzemanyagra.
Az állam- és kormányfők bizonyára sok feladatot adnak most a brüsszeli bizottságnak, vizsgálja meg a különböző nemzeti elképzeléseket és javaslatokat - rendkívüli adókat az olajtársaságok terhére, vagy például az osztrák javaslatot, amely az árupiaci spekulációt adóztatná meg -, de hirtelen könnyebbség mindettől nem várható az energiapiacon.