Felértékelődik a feketepiacon a forgalomból kivont 500 eurós
Az 500 eurós bankjegy nyomásának leállítása és forgalomból kivonása várhatóan a címletnél magasabb feketepiaci csereértékhez juttatja a bankjegyet – idézi a Dow Jones a The Wall Street Journal cikkét.
Az Európai Központi Bank (EKB) múlt hét szerdán jelentette be az 500 eurós bankjegyek kivonását a forgalomból. A döntést a nagycímletű bankjegyek illegális gazdasági tevékenységben játszott szerepével indokolta az EKB. A bankjegy ugyanakkor nem veszíti el törvényes fizetőeszköz szerepét, korlátlan ideig lehet majd fizetések teljesítésére és értékőrzőként használni.
Az 500 eurós bankjegy az egyik legnagyobb értéket képviselő bankjegy a fejlett országokban. A bankjegyek számának limitálása valószínűleg meg fogja emelni az értékét a kisebb címletű bankjegyekkel szemben – ami az EKB döntése előtt sem volt ismeretlen jelenség. Az Europol például már 2015-ben jelezte, hogy bűnözői körökben pénzszállítási funkciójának köszönhetően az 500 eurós bankjegy nagyobb csereértéket képvisel névértékénél.
Egymillió euró 500 eurós bankjegyekben mindössze 2 kilogrammot nyom, 100 dolláros bankjegyekben (a dollár legnagyobb denominációjában) viszont már 22 kilogrammot. Illegális forrásból származó vagyon fizikai mozgatásakor a kisebb tömeg jelentős előnynek számít.